Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Kredi kullanmak isteyen kişilerden bankalar bu kredi kullanımı karşılığında belirli oranda masraf kesintilerinde bulunmaktadır. Bunlardan biride hayat sigortası masraflarıdır. Ancak özellikle de yüksek tutarlı kredilerde bankalar yasal bir zorunluluk olmasa dahi hayat sigortası yapılmasını koşul olarak sunmaktadır.

Burada bankanın amacı yüksek tutarda borçlandırdığı müşterisinin kredi borcu devam ederken vefat etmesi durumunda borcun tahsili konusunda sıkıntıya düşmemektir. Yine hayat sigortası gibi oldukça uzun vadeli olan krediler için de benzer uygulamalar söz konusudur. Hayat sigortasız konut kredisi kullanımı en az banka kadar kredi kullanan kişinin de lehine olan bir uygulamadır.

Çünkü konut kredilerinde banka kredinin kullanımına karşılık olarak konut kredisi ipoteği uygulamakta ve konutun tapusuna ipotek koymaktadır. İpotek konulan konut borcu ödenmediği takdirde banka  bu konutu satma hakkına sahiptir. Yani banka konutu satarak alacağını tahsil edebilir. Ülkemizde ekonomik gücün ağırlıklı olarak erkeklerde olduğu düşünülürse kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda geride kalan kişinin ödeme zorluğuna düşmesi kaçınılmazdır.

Ancak kredi kullanan kişi ölürse ve bu kişiye konut kredisi kullandırıldı ise bu durumda banka alacağının tahsilini 2 yoldan gerçekleştirebilir. Bu yöntemler kişinin hayat sigortası olup olmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kredi kullanan kişinin hayat sigortası bulunuyor ise bu durumda banka hayat sigortası poliçesi üzerinden alacağını tahsil eder. Hayat sigortası bulunmuyor ise ya banka alacağını ölen kişinin mirasçılarından tahsil eder ya da konut satılarak alacak tahsil edilir.

Bu yazı Bankalar, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir