Kredi Kullanırken Yapılan Hayat Sigortası İadesi Nasıl Olur?

Bankalar kullandırdıkları kredilere karşılık olarak kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda kendilerini güvence altına alabilmek adına müşterilerine hayat sigortası yaptırmaktadır. Hayat sigortası tüm dünyada son derece yaygın olan bir uygulama olup kredilerde sigortanın amacı bankaların çıkarı kadar kredi kullanan kişinin de çıkarlarını korumaktır.

Çünkü kredi kullanan kişinin ölmesi durumunda bankaya olan borcu mirasçılarına devredilmektedir. Yani kişinin ölmesi durumunda bankaya olan borcun silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Tıpkı kişinin mal varlığının miras kalması gibi bulunan borcu da mirasçılarına kalır. Bu nedenle konut kredisi başta olmak üzere yüksek tutarlı kredi kullanan kişilerin hayat sigortası yaptırarak geride kalan mirasçılarını koruma altına almaları gerekir.

Kullanılan kredinin erken kapatılması durumunda yapılan hayat sigortası poliçesinin kalan miktarı geri iade alınabilmektedir. Başak türlü kredi kullanırken yapılan hayat sigortası iadesinin yapılması mümkün değildir. Yani kredi kullanırken hayat sigortası yaptıran kişi sadece bu kredi tutarını erken kapatması durumunda hayat sigortası poliçesi için ödediği tutarın kalan kısmını iade alabilmektedir.

Bu yazı Bankalar, İhtiyaç Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir