Kredi Notu Arttırmanın En Basit Yolları Nelerdir?

Kredi notunuzun ne seviyede olduğunu bilmeden kredi notunu iyileştirmeye çalışamazsınız. Bankaların kredi sorgulamalarında sizi nasıl görüntülediğini öğrenmek için, kredi kayıt bürolarında bulunan kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir. Bu yazımızda kredi notunu yükseltmenin en basit yollarından bahsedeceğim.

Mevcut Borçlarınızı Azaltın: Bankaların size tahsis ettiği kredi limitlerinin ne kadarını doldurup doldurmadığınız banka için önem arz ediyor. Örneğin bankanın size verdiği 10 bin TL’lik kredi kart limitinizin 8 binini kullanmış olmakla yalnızca 3 binini kullanmış olmak arasında çok far var. Kredi notunuzun seviyesini arttırmak için geçikmiş borçlarınızı düşürmeye çalışın.

Kredi Kartı Borçlarınız İçin Otomatik Ödeme Talimatı Verin: Kredi kartı veya kredi borçlarınızı geç ödemeniz, kredi notunu anında düşürür. Bankalar için borcun 100 TL veya 5 TL olması arasında hiçbir fark yok. Bu sebepten ötürü kredi borçlarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz son derece faydalıdır.

İşinize Yaramayan Kredi Kartlarını İptal Edin: Genel olarak yoğun kullandığınız kredi kartı borçlarınızı takip ederken, az kullandığınız kredi kartınızın hesap bilgisini ihmal edebilirsiniz. Bunun sonucunda borcunuz gecikmeli olarak ödenir. Az kullandığınız kredi katlarınızı kapatarak geç ödeme riskinden kurtulabilirsiniz. Kullanmadığınız kredi kartlarınızı kapattığınız takdirde kredi notunuz yükselir.

Sık Sık Banka Kredisine Başvurmaktan Kaçının: Kredi talebiniz reddedilirse bir başka bankaya kredi başvurusunda bulunmanızda sakınca yok. Fakat bankaların yaptığı sorgulama sırasında müşterinin ne sıklıkla kredi talebinde bulunduğu çok önemlidir. Sıklıkla kredi başvurusu yaparken kredi notunuzun düşeceğini unutmayın. Aynı anda 3-4 krediye başvurmak yerine size en uygun olan bankaları belirleyip bir tanesine başvurun. Aradan zaman geçmeden başka bankalara kredi başvurusunda bulunmayın.

Kendinize Kredi Geçmişi Oluşturun: Daha önce bankadan kredi kullanmamış olmanız kredi notunuzun yüksek olacağı anlamına gelmez. Bankalar, borç ödeme konusunda müşterilerin nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyor. Bu yüzden kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi geçmişinizin olması gerekir.

Yukarıda belirttiğimiz adımları doğru bir şekilde yaptığınız takdirde kredi notunuzda önemli oranda yükselme görülecektir. Kredi veya kredi kartı başvuru sürecinde iyi şanslar diliyorum.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notu Arttırmanın En Basit Yolları Nelerdir? için 4 cevap

 1. Kurtbey der ki:

  Bankların genel sistemi olan kbb puan sistemi arttırmanın en kolay yolu otomatik ödeme talimatlarıdır.

 2. Kutan der ki:

  Düzenli ödeme yaparak bankaların genel sistemi olan kbb puanını arttırmak oldukça kolaydır.

 3. Kutay der ki:

  Bankaların genel sistemi olan kbb puanı genellikle arttırmanın en kolay yöntemi düzenli ödeme yapmaktan geçiyor.

 4. Kutbay der ki:

  Bankaların sisteminde genellikle kbb puanını arttırmak için otomatik ödeme sisteminde yararlanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir