Kredi Notu Düşerse Ne Olur?

Pek çok kişi kredi notunun önemini henüz kavrayamamış olsa da kredi başvurusunda bulunduğu anda ilk sorgulanan kredi notu ortalamasıdır. Yani kişinin kredi onayı alması farklı kriterlere sahip olmakla beraber bunlar arasında en önemlisi hiç kuşkusuz kredi notu ortalamasıdır.

Kredi notu düşerse ne yazık ki kişinin hem kredi onayı alması zorlaşır hem de kullanabileceği kredi tutarı azalır. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olduğunca yüksek seviyede tutulmalıdır. Özellikle de konut kredisi paketleri gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredilerde kredi notu ortalaması daha da önem kazanmaktadır.

Kişinin uzun vadede ne zaman konut kredisi kullanacağı belli olmadığı için kredi notu ortalamasının her zaman yüksekte tutulması gerekir. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin kredi ödemesi ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapması ve asla geciktirmemesidir. Yine buna ek olarak kişinin fatura ödemesi ve kira ödemesi gibi düzenli ödemelerini hesabı üzerinden vermesi ve tüm nakit işlemlerini banka hesabı üzerinden yürütmesi de çok önemlidir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir