Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

Son yıllarda adeta dilimize plesenk olan kredi notu ortalaması her geçen gün daha fazla alanda kullanılmaya devam ettiği için önemini de arttırmaktadır. Artık bankalar kadar vadeli satış işlemi yapan işletmeler de müşterilerinin yapmış olduğu başvuruları değerlendirirken kredi notu ortalamasını dikkate almaktadır. Yine yapılan konut kiralama ya da araç kiralama başvuruları içinde değerlendirmede kredi puanı belirleyici olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle kredi notunu mümkün olduğunca yüksek tutmak çok önemlidir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesine neden olan en önemli etken kişinin kesinlikle bankalara olan borçlarını ödemede sıkıntılar yaşamasıdır. Artık kredi notu güncellemesi günlük olarak yapılmakta olduğu için kredi borcunu geç yatırmak ya da kredi kartı borcunu ödememek gibi banka ödemelerinde gecikmeye düşmek dahi kredi notunu olumsuz etkileyerek düşmesine neden olur. Özellikle de kredi borcu ya da kredi kartı borcu için davalık olmak kredi kartının büyük bir darbe alarak dibi görmesine neden olur.

Çok Sık Kredi Başvurusu 

Merak edilen konulardan biride sık kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notlarının düşüp düşmediğidir. Sık sık kredi kullanmak kredi notunu olumsuz etkiler. Bunun temel nedeni kredi kullanmak değil kredi kullanarak kişinin kredi borç riskini yükseltmesidir. Yani kişinin bankadan 100 bin lira kredi kullanmasını sağlayacak kadar yüksek bir limiti varsa bu limiti her kullandığınızda geriye kalan tutar için belirleyici olan yeni bir not ortalaması uygulanır. Siz borcunuzu gecikmeye düşmeden ödemeye devam ettiğiniz sürece ise kredi notunuz kademeli olarak yükselmeye devam eder.

Bu yazı Bankalar, Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer? için 4 cevap

 1. Ramiz der ki:

  Kredi notu genellikle ödemelerde geçikmeler sonucunda düşüse geçmektedir.

 2. Selcan der ki:

  Kredi notunuz eğer sürekli düşüyorsa bunun sebebi sizin yapmış olduğunuz ödemelerin geçikmesinden kaynaklanıyordur.

 3. Semih der ki:

  Sürekli olarak ödemelerinizi geçiktiriyorsanız eğer bankaların genel sistemi olan kbb sisteminde puanınız sürekli düşer.

 4. Semin der ki:

  Bankadan çekmiş olduğunuz kredi ve kullanmış olduğunuz kredi kartının borçlarını ödemeleri geçikiyorsa puanınız düşürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir