Kredi Notu Kavramı Ne Anlama Gelir?


En temel ifadeyle kredi notu, bankalar arası ödeme düzeyinizi belirleyen bir puanlama sistemidir. Kredi notunuzun yüksek olması durumunda bankalardan kredi alabilir, kredi kartı kullanabilirsiniz. Ancak tersi bir surum söz konusu olduğunda ise kredi veya kredi kartı kullanımından faydalanamazsınız. Değerli okuyucular bu makalede sizler için kredi notunun ne anlama geldiğini araştırdık ve bu doğrultuda öğrendiğimiz bilgileri sizinle paylaşacağız.

Kredi notunuzun iyi seviyede olması için minimum 1400 puan civarında olması gerekmektedir. Bu puanın üzerinde kredi notuna sahip olan bireylerin kredi başvuruları teminat olmadan onaylanır. Kredi notunuz 1200 puanın altında ise kredi onaylanma süreci sizin için zora girecektir. Kredi notu bu seviyelerde olan müşteriler, yüksek faiz oranları ile karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle kredi notu düşük olan müşterilere tavsiyemiz, kredi notlarını bir an önce yükseltmeliler. Kredi notunuzu yükseltmek için aşama aşama ilerlemeniz gerekir. Hali hazırda bulunan borçlarınızı kapatarak kredi notunuzu iyileştirmeye başlayabilirsiniz. Tüm borçlarınızı kapattıktan sonra kredi notunuz olumlu ilerleme kaydedecektir. Düşük miktarda kredi kartı kullanan müşteriler, kredi kartındaki tüm limiti harcamalı ve son ödeme tarihi gelmeden borcun tamamını tek seferde kapatmalıdır. Bu işlem kredi notunuzun yükselmesine hız katacaktır. Ayrıca bankalar sık sık bankacılık hizmetlerinden yararlanan müşterilerin kredi notunu düşürür. Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz, ödeme işlemlerinde havale yapmanız kredi notunuzu yükseltecek diğer işlemlerdir.

Kredi kartı veya kredi borcunuzu günü gelmeden ödediğiniz zaman müşterilere ekstra puan verilir. Eğer ki kredi kartınızın hesap kesim tarihi maaşınızı almadan önce ise, ilk yapmanız gereken hesap kesim tarihini maaşınızdan sonraki döneme almak olmalıdır.

Ödeme zorluğu yaşamak istemeyen müşterilerin ödeme yapabileceği küçük krediler kullanması kredi notunuzu yükseltecektir. Açıkçası kredi notunu yükseltmenin yolu düzenli ve zamanında ödeme yapmaktan geçer. Ayrıca bankalara göre borç durumunuz gelirinizin yarısından fazla olmamalıdır. Böyle olması durumunda kredi notunuz düşecektir.

Değerli okuyucular, kredi notları her ay güncellenen verilerdir. Bu nedenle kredi notunuzu yükseltmek için geç kalmış sayılmazsınız. Yukarıda saydığımız tavsiyeleri bugünden itibaren dikkate alabilirsiniz.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notu Kavramı Ne Anlama Gelir? için 7 cevap

 1. Aleyna der ki:

  Kredi notu kavrami tüm bankacılık işlemlerinizin gerçekleşmesi. Bu not tüm güncel ödemeleriniz ve geçmisinizdeki verilerden hesaplanarak ortaya çıkar.

 2. Ali İhsan der ki:

  Kredi notu tüm güncel bankacılık işlemlerinizin ortalaması hesaplanmasıdır.

 3. Aslı der ki:

  Bankalarla olan tüm işlemlerinizin geçikmeli ödemeleriniz zamanınızda yapılan ödemelerin hepsinin hesaplanmasıdır.

 4. Damra der ki:

  Kredi notu geçmişinizi ortaya koymaktadır. Daha önceki bankacılık işlemleriniz ortaya çıkar.

 5. Darcan der ki:

  Kredi notu daha önceki bankacılık işlemleriniz üzerinden hesaplanmaktadır.

 6. Daren der ki:

  Geçikmeli ödemeler yapmanızdan dolayı puanınız düşer bu konuda dikkatli olmanızda oldukça önemlidir.

 7. Davut der ki:

  Kredi notu aktif olarak bankacılık ve fatura sisteminizin tamamını dikkate alındığı bir puanlama sistemi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir