Kredi Notu Nasıl Artar?

Ülkemizde artık temel ihtiyaç haline gelen krediler, gerekli zamanlar kullanılırsa belki de çoğu kez hayatımızı kurtarabilir. Fakat doğru kullanılmaması da bir felakete nedende olabilir. Ülkemizde, bu durumu suiistimal eden veya ileride yaşayacaklarını öngöremeyen insanlar bulunmaktadır. Her bankaya başvuru yapan kişilere, istedikleri kadar kredi verilmesi ileride hem kişi için hem de banka için büyük sorunlara neden olduğu zamanla fark edilmiş bir gerçektir. Bu sorunu çözmek için hem kişileri hem de bankayı korumak adına KKB (kredi kayıt büroları) hizmete sunulmuştur. KKB’nin kişilere verdiği kredi notu onların bankayla olan ilişkilerini düzenlemektedir.

Kredi Notu Nedir:

Herkesin kendine ait bir kredi notu vardır. Bir kişinin banka ile arasındaki tüm münasebetleri kayıt altına alınmakta ve bu izlenim üzerinden kişiye not verilmektedir. Bu not, kişinin çekeceği kredinin limiti belirlemede büyük unsurdur. Tabi ki çekememesindeki en büyük unsurda kredi notudur. Peki, bu kredi notu ne için verilmektedir:

Kredi notunun verilmesinin başlıca sebebi bankayla kişi arasındaki güven, daha sonra ki süreç ise kişinin ödeme gücü hacmini ölçerek ne kadar bütçeyi karşılayabilmesiyle ilgilidir. Bu uygulama ilerde yaşanabilecek sorunlara karşı hem bankayı hem de kişiyi korumaktadır. Peki, bu Kredi Notu Nasıl Artar? Bu konu için bir şeyler yapabilir miyiz?

Kredi Notu Artırılabilir mi, Nelere Dikkat Etmeliyiz:

Kredi notunu arttırmak kişinin kendi elinde olan bir unsurdur. Bankalar, kişilerin öncelikle güvenirliğine dikkat eder. Bu unsuru belirleyebilmesi için banka ile arasındaki alışverişteki sadakati ilke alır. Hali hazırda çekmiş olduğunuz bir kredi bulunmuyorsa, kullandığınız kredi kartları dikkate alınır. Kredi kartı borçları, taksitleri zamanında ödenmesi büyük unsur teşkil eder. Eğer kredi kartı da kullanmadıysa, kişi daha önce farklı bir sebepten elektrik, su, doğalgaz faturası gibi vb. Borçlardan hukuki bir süreç yaşayıp yaşamadığı kontrol edilir. Eğer bu konularda sorun yaşamadıysanız kredi puanınız iyidir. Daha fazla yükseltmek için bankanın ürünlerini kullanarak düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir