Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunun hesaplanmasında farklı pek çok kriter bulunur. Bunlardan ilki ve kredi notu ortalamasını en çok etkileyen bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarıdır. Kişi borçlarını düzenli bir şekilde ödüyor ise, kredi kartı borcunu hem son ödeme tarihi içerisinde ödüyor hem de borcun tamamını yatırıyorsa bu durum da kredi notu yükselir. Yine kişinin kredi kullanım yoğunluğu, yeni kullandığı kredi tutarları ve mevcut borç durumları kredi notu hesaplaması içerisinde baz alınan önemli verilerdir.

Yeni kullanılan kredi tutarları ilk dönemde kişinin borçlanma tutarını arttırdığı için kredi notunun düşmesine neden olsa da zamanla kişi kredi ödemesini düzenli bir şekilde yaptığı için kredi notu büyük bir hızla yükselecektir. Kredi notu hesaplaması içerisinde bunlara ek olarak kişinin belgelenebilir aylık geliri, sigortalılık süresi ve sahip olduğu mal varlığı gibi farklı kriterlerde dikkate alınmaktadır. Yani kredi notunu kısaca kişinin mali karne ortalaması olarak tabir etmek mümkündür.

Bu nedenle kişi kredi notunun yüksek olmasını istiyorsa ilk olarak bankalardan kullandığı ürünlerin ödemelerine dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra bankada mevduat hesabı açtırmak, düzenli ödemeleri bu hesap üzerinden yapmak ve kredi kartı limitini düzenli kullanarak ödemeleri tam zamanında gerçekleştirmekte kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir