Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu nasıl yükselir? Son dönemlerde sizlerden aldığımız soruların başında geliyor. Kredi notu nedir? Ne işe yarar? Bu soruların cevabını merak edenler bu makalemizde kulak vermelidir.

Kredi notu sizin borçlarınıza ne derece sadık olduğunuzu gösteren bir rapordur. Bankalar bireylerin kredi notuna bakarak risk profilini görüntüler. Her banka kendi müşterisi için farklı kurallar uygular ancak Kredi Kayıt Bürosunun sizler için oluşturduğu kredi notunu da göz önünde bulundurur. Hatta kredi notuna göre ön eleme yapılmaktadır.

Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartı veya kredi borçlarının tamamını kapatmanız gerekir. Fakat tüm borçları kapattıktan sonra bekleyerek kredi notunu yükseltemezsiniz. Düşük olan kredi borcunuzu yükseltmek için tekrar borçlanmanız ve borcunuzu düzenli bir şekilde doğru zamanda ödemelisiniz. Tüm borçlarınızı kapattıktan sonra küçük limitli kredi kartı kullanarak her ay düzenli borç öderseniz, 8-9 ayda kredi notunuz tekrar yükselecektir.

Bu süre zarfında düzenli aylık gelirinizin olması gerekir. Borcunuzu kapatıp, aylık gelirinizi düzene soktuktan sonra birkaç küçük hata sonucunda taşıt veya konut kredisi almanızı engelleyebilir. Bundan dolayı kredi kartı kullanırken kart limitinin tamamını kullanmayın ve her ay yaptığınız harcamaların tamamını ödeyin. Kredi kartı kullanıcılarının en çok dikkat etmesi gereken hususlardan biri taksitlendirmedir. Taksitlendirme her ne kadar müşteri için bir avantaj gibi görünse de, kredi notu için dezavantaj sağlar. Çünkü aldığınız çoğu ürüne taksit yapmanız, taksitlerin birikmesine ve dolaysıyla kart limitinin dolmasına neden olur.

Önümüzdeki yıllarda konut veya taşıt kredisi kullanmayı düşünüyorsanız, kredi ödeme alışkanlığınızı geliştirmeniz gerekir. Bankaların sizden istediği kredi notu seviyesine ulaşma için bugünden başlayarak düzenli ödemler gerçekleştirebilirsiniz. Değerli okuyucular, daha önce hiç kredi kullanmayan bir müşterinin kredi notu yüksek olmaz. Bu kişinin kredi notu ya sıfırdır ya da hiç hesaplanmaz. Bundan dolayı daha önce kredi kartı veya kredi kullanmayan müşteriler, kredi notunun iyi olduğunu düşünmesin. Burada bankalar için önemli olan ödemelerin düzenli bir şekilde yapılıp yapılmadığıdır. Gerekli şartları sağladıktan sonra bankalardan kredi alma şansı yakalarsınız.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notu Nasıl Yükselir? için 8 cevap

 1. Celal der ki:

  Kredi notunuzu yükseltmenin en güzel yolu düzenli ödeme yapmanızdır. Böylelikle kolaylıkla puanınız yükselebilir.

 2. Cem der ki:

  Düzenli ödemelerinizi gerçekleştirdiğinizde sorunsuz bir şekilde kredi puanınız yükselecektir.

 3. Cansu der ki:

  Tüm faturalarınızı ve banka borçlarınızı düzenli bir biçimde ödedikten sonra puanınız otomatik yükselecektir.

 4. Melih der ki:

  Kredi borçlarını düzenli ödemeniz ve kredi kartınızı düzenli ödeyerek bu puanı kolaylıkla yükseltmeniz mümkün.

 5. Mahmut der ki:

  Her türlü faturanızı düzenli ödemeniz sonucunda kolaylıla notunuzu yükseltebilir ve düzgün bir şekilde bankaları kullanmayı sağlayabilirsiniz.

 6. Kuzey der ki:

  Zamanında kredi puanım çok düşüktü ve düzenli ödemeye yapmaya başladıktan sonra yavaş yavaş artmaya başladı ve artık sorunsuz bir şekilde kredi kullanabiliyorum.

 7. Güney der ki:

  Kredi puannız en kolay otomatik ödemeye vererek faturalarınızı arttırabilirsiniz.

 8. Banu der ki:

  Ödemelerinizi geçikmeden yaparak kolaylıkla puanınız artabilir ve böylelikle kolaylıkla kredi notunuzu etkileyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir