Kredi Notu Ne İşe Yarar ve Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, bankalardan bir hizmet aldığınız zaman başlayan ve bankayla aranızda geçenleri kayıt altında tutmaya yarayan bir sistemdir. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulan bir not sistemidir. Banka ile aramıza olan her türlü işlem eksiksiz bir şekilde kayıt altında tutmaktadır. Kredi notu 0 ile 1900 arasında rakamsal bir puandan oluşur. Kredi notu bankalardan işlem alacağınız zaman işinize yarar. Kredi notunuza göre bankalardan hizmet alırsınız. Eğer geçmişte aldığınız kredi veya kullanmakta olduğunuz kredi kartının ödemelerini düzensiz ve eksik olarak yapmış iseniz kredi notunuz sıfıra yakın olacaktır. Böylece bankalardan hizmet alamayacaksınız. Fakat bankaya olan ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapılmış ise kredi notunuz yüksek olacaktır. Bankalardan almak istediğiniz kredi işlemleri olumlu olarak sonuçlanacaktır.

Değerli okuyucularım kısacası kredi notu genel anlamı ile sizlerin bankalar ile arasında olan olumlu veya olumsuz durumları kayıt altına alarak puanlar veren bir sistemdir. Kredi notu bankalardan hizmet alınacağı zaman en etkili olan referans notudur. Yani bankalardan alacağınız işlemi belirler. Bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunuzu sorgulamanızda yarar var. Kredi notunuzun bilincinde olarak kredi başvurusu yapmak sizin için olumlu sonuçlanacaktır. Kredi notu öğrenme yazımızda mevcut.

Kredi notunuzu öğrenmek için yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Kredi notunu kayıt altına alan kurum yukarıda da belirttiğim gibi Kredi Kayıt Bürosudur. Kredi Kayıt bürosu insanların kredi notunu öğrenmesi için ayrı bir sistem hazırlamıştır. Kredi notunuzu findeks ile sorgulama oldukça kolay.  Findeks ile sorgulama yapmak için tek yapmanız gereken findeksin web sayfasına girerek üyelik işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Üyelik işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra T.C kimlik numaranız ile sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Kredi notunu sorgulamak işte bu kadar kolay. Kredi notunuzu banka şubelerine giderek de gerçekleştirebilirsiniz. Burada yapacağınız işlemler diğerlerine nazaran daha çok zaman alacaktır. Sizde zaman kaybı yaşamak istemiyorsanız eğer, kredi notunuzu internet bankacılığından öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu hangi yöntemle olursa olsun öğrenmeniz, kredi kartı veya kredi alırken yararlı olacaktır.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notu Ne İşe Yarar ve Nasıl Öğrenilir? için 8 cevap

 1. Alp der ki:

  Kredi puanınızı bankalardan ve telefon satıcılarından kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 2. Melih der ki:

  Kredi notunuz bankalarla yapacağınız tüm işlemlerde gerekmektedir.

 3. Mahmut der ki:

  Kredi puanınız bankacılık işlemlerinde kredi ve kredi kartı kullanımınızın ortalaması alınarak güvence olarak hesaplanmaktadır. Ne kadar yüksek olursa o kadar kolay kredi çekebilirsiniz.

 4. Baybars der ki:

  Kredi notunuzu bankalardan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 5. Baybora der ki:

  Kredi notunuzu findeks üzerinden veya bankaya giderek kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 6. Baycan der ki:

  Kbb puanınız sayesinde bankalardan yararlanabilirsiniz.

 7. Bayezid der ki:

  Kredi puannız sizin bankalar arasındaki geçmişinizi yansıtmaktadır.

 8. Bayhan der ki:

  Bankalar arası ortak olarak kullanılan puanlama sistemidir. Bu puanın ne kadar yüksek olması her zaman işinize yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir