Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu farklı pek çok kritere bağlı olarak belirlenmekte olup bu kriterlerin değişken olması belli aralıklarla kredi notunun güncellenmesini gerektirmektedir. Peki, kredi notu ne zaman güncellenir? Kredi notu güncellemesi 3 aylık periyotlar dahilinde yapılmaktadır. Yani kredi notu güncellemesi 3 ay da bir gerçekleşir.

Bu üç aylık dönemde kişinin kredi ödemesinde ya da kredi kartı ödemesinde bir gecikme yaşanırsa ya da kişi yeni bir kredi kullanımında bulunursa kredi notu ne yazık ki düşer. Kredi kullanan kişinin kredi notunun düşmesindeki en önemli neden kişinin borçlanma riskinin yükselmesidir. Yani kişi kredi limitini kullandığı için kredi notu kullandığı miktara bağlı olarak düşürülür ve bu sayede bankaların yüksek kredi riski üstlenmesi engellenmiş olur.

Düşük kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler için ise kredi notunun güncellenmesi sunulan bir fırsattır. Kişi bu 3 aylık periyot diliminde ödemelerini düzenli yapıp banka hesabını daha sık kullanırsa kredi notunu yükseltme imkanına sahiptir. Yine fatura ödemelerinin ve kredi kartı ödemesinin banka hesabı üzerinden otomatik ödeme talimatı ile yapılması da kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir