Kredi Notu Neden Düşer, Neden Yükselir?

Kredi notu farklı pek çok etkene bağlı olarak sürekli güncellenmekte olup kişinin yaptığı olumlu davranışlarda kredi notu yükselirken olumsuz davranışlarda da tam tersi olarak kredi notu düşüş göstermektedir. Bu nedenle kredi notunu yüksek tutmak isteyen kişilerin mutlaka dikkatli davranmaları ve bazı kriterlere dikkat etmesi gerekir. Peki kredi notu neden düşer, nasıl yükseltilir?

  • Bankalardan kullanılan bireysel kredi paketleri, kredi kartları ve kredili mevduat hesabı ödemelerini mutlaka düzenli yapın. Ödemelerinizi geciktirmeniz kredi notunu düşürür, ödemelerinizi tam zamanında yapmanız kredi notunu yükseltir.
  • Kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yaparak kredi notunuzu öğrenin ve bu not ortalamasına bağlı olarak kredi başvurusunda bulunun. Çünkü kredi reddi yaşanması kredi notunu düşürür yine çok sık kredi başvurusunda bulunmakta kredi notunu düşürür.
  • Bankadan vadesiz mevduat hesabı açtırmak ve bu hesap üzerinden otomatik ödeme talimatı vermek kredi notunu yükseltecektir.
  • Kredili mevduat hesabı başvurusunda bulunun ve bu hesabı sürekli işletin. Ancak kullandığınız tutarı kısa sürede yatırın. Çünkü kredili mevduat hesabı kullanmak kredi notunu yükseltirken kredili mevduat hesabının uzun süre eksi bakiye de kalması kredi notunu düşürür.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir