Kredi Notu Neden Düşer ve Nasıl Yükseltilir ?

Bankalara olan kredi borçlarınızı ödeme konusunda gösterdiğiniz performansa göre banka sizlere bir not vermektedir. Bu not da bankacılık alanında kredi notu olarak adlandırılır. Bu notun düşük ya da yüksek olması kişiler için oldukça önem taşıyan bir durumdur. Kredi notunu düşürmek ya da yükseltmek konusundaki tek yetki bankaya aittir. Bu kredi notu 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Bu aralıklarla yer alan kişiler de belli gruplara ayrılmıştır.

Öncelikle bankadan kredi çeken bir kişinin kredi notu neden düşer diye baktığımız zaman, bu duruma sebep olacak tek durumun ödemelerin aksatılması olduğunu söylemek gerekir. Bir kişi sadece kredi notunu aksatması durumunda düşük bir kredi notu ile karşılaşabilir. Bu noktada riskli grupta değerlendirilen ve kredi notu 0 olan kişiler de mevcuttur. Bu kişilerin kredi notunun sıfır olması ise, ödemelerini aksatması ile alakalı değildir. Kredi notu 0 olan kişiler, bankalardan daha önce hiçbir şekilde kredi çekmemiş olan kişilerdir. Banka bu durumda yer alan kişileri de riskli görmektedir.

Kredi notunun düşmesine sebep olacak başka herhangi bir neden yoktur. Bankaların, kredi borçlarının aksatılması konusunda uyguladığı ilk yaptırım da bu kredi notunun düşürülmesi olmaktadır. Bazı kişiler tarafından çok fazla önemsenmese de, kredi notu bankalarla olan ilişkiler konusunda oldukça önemlidir.

Kredi notu düşük olan bir kişinin, bankalardan kredi çekmek bir yana, kredi kartı kullanabilmesi bile oldukça zorlaşacaktır. Bu bakımdan kredi başvuru aşamalarında daha bilinçli hareket etmek ve bütçeye uygun bir kredi başvurusu yapmak gerekmektedir. Aksi durumda yasal takip sistemine kadar varacak bir süreç başlar. Bu da, bankanın icra yollarına başvurması anlamına gelir. Bu icra yoluna varan sürecin ilk aşaması da kredi notunun düşürülmesidir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir