Kredi Notu Neden Önemli?

Son dönemlerde çok sık duyulan kredi notu kavramı, hayatımız için büyük önem taşımaktadır. Özellikle nakit paraya ihtiyacı olan müşterilerin kredi notu hakkında detaylı bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir. Kredi notu bankalar için referans niteliği taşımaktadır. Geçmiş dönemde ödemediğiniz kredi kartı borçları, kredi borçları, veya faturalar, kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Aksi bir durum söz konusu olduğu zaman, kredi notunuz anında yükselişe geçecektir. Kredi notu hesaplanırken riskli kategoride yer alan bireylerin kredi başvuruları otomatik olarak ret cevabı alır ve kredi notunu yükseltmesi için zaman verilir. Kredi notunuz düşük olduğu durumlarda hiçbir banka kredi talebinizi olumlu karşılamaz. Burada önemli olan kredi notunu baştan itibaren yüksek tutmak gerekmektedir. Kredi notu yüksek olan müşteriler için her zaman kredi imkanı sağlanır. Ayrıca bu kişilere verilen kredilerin faizi düşük vadesi yüksek olmaktadır.

Bankaların sağladığı kredi imkanlarından daha çok yararlanmak istiyorsanız kredi notunuz ile ilgili detaylı inceleme yapmanızda yarar var. Kredi notunun yükselmesi zor, düşmesi daha kolaydır. Çünkü düşük olan kredi notunu yükseltmek için baya çaba sarf etmek gerekmektedir. Kredi notunu yükseltmek için size birtakım tavsiyelerimiz vardır. Öncelikle mevcut borçlarınızın tamamını kapatmanız gerekir. Daha sonra bankanızdan kredi kartı talep edin ve kartın borcunu düzenli bir şekilde ödeyin. Unutmayın ki kredi kartınızın asgari tutarını ödemeniz kredi notunuzu yükseltmez aksine kredi notunuza zarar verir.

Kredi notunuzu daha çabuk yükseltmek için bankanızdan küçük miktarda kredi talep edin. Bu kredi borcunu gününde ve eksiksiz yatırdığınız takdirde kredi notunuz olumlu anlamda gelişecektir. Kredi notu günlük hayatta nakit paraya ihtiyacı olan insanlar için son derece önemlidir. Bu önemin bilincinde olan her bireyin mutlaka kredi notunu yüksek tutması gerekmektedir. Ayrıca kredi notu hesaplanırken maaşınız, geçmiş faturalarınız, çalıştığınız yerin kalitesi dikkate alınır. Değerli okuyucularım bu yazıda kredi notunun hayatımız için neden nemli olduğu üzerine bilgi verdim. Sizde bu bilgiler doğrultusunda hareket ettiğiniz takdirde kredi notu ile ilgili herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notu Neden Önemli? için 8 cevap

 1. Deniz der ki:

  Kredi notu Türkiye’de değil tüm dünyada uygulanan bir sistemdir. Kredi notunuzun önemi bankalarda yapacağınız işlemlerde kolaylık sağlaması için gerekmektedir.

 2. Derya der ki:

  Kredi notu güncel borçlarınızın ve daha önceki kredi veya kart kullanımından ötürü yapmış olduğunuz ödemelerden kaynaklanan alınan bir nottur bu yüzden bankalar size bu notunuza göre kredi ve kart vermektedir.

 3. Damla der ki:

  Kredi puanı bankaların bir nevi güvencesi ve sizin geçmişinizi yansıtmaktadır.

 4. Demirel der ki:

  Kredi puanı yapacağınız tüm bankacılık işlemleri için oldukça önemlidir bu yüzden dikkatli olmalısınız

 5. Devrim der ki:

  Bankacılık işlemlerinizi yapabilmek için önemli olan bu punanınızdır.

 6. Dilmen der ki:

  Daha önceki işlemlerinizden ötürü bu puan sisteminiz önemlidir bu yüzden puanınız oldukça değerlidir.

 7. Dora der ki:

  Kredi notunuz geçmişinizi ortaya koymaktadır. Bu notunuz sayesinde kredi kullanımınız kolaylaşacaktır.

 8. Doruk der ki:

  Merkez bankasının uygulaması olan bu sistem sayesinde bankacılar sizin puanınızı belirlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir