Kredi Notu Nedir?

Bankacılıkta kredi notu tabiri en sık kullanılan tabirlerden birisidir. Özellikle kişiler kredi başvurularında bu kavramı sık sık duymaktadır. En genel anlamda kredi notu, kişilerin borçlarını ödeme durumlarında göre bankalardan aldığı puandır. Yani bankaya ödemelerini düzenli yapan kişilerin kredi notları yüksek olurken, ödemeleri aksatan kişilerin ise kredi notları düşük olmaktadır. Ancak aksatılan vadeler haricinde, hiçbir şekilde kredi kartı ve kredi gibi ürünleri kullanmayan kişilerin kredi notları da düşük olabilmektedir.

Kredi notları bankalar tarafından, risk durumlarında göre belirli aralıklara ayrılmıştır. Bu aralıklar 0 ile 1900 arasındadır.

0-799 Arası Kredi Notları

Bu aralık, bankalar tarafından en fazla riskli görülen aralıktır. Bu puan aralığında yer alan kişilerin bir bankadan kredi çekebilmesi çok zor olmaktadır. Borçlarını sürekli olarak aksatan ve daha önce bankalardan hiçbir şekilde kredi çekmeyen kişiler bu puan aralığında yer almaktadır.

800-1299 Arası Kredi Notları

Bu grup da yine bankalar tarafından riskli görülen ancak bir önceki puan aralığına göre kredi çekebilme ihtimali daha yüksek olan bir gruptur. Kredi notu 800 ile 1299 aralığında olan kişiler, ipotek ya da kefilli başvuru yöntemlerini tercih ederek bankalardan tekrardan kredi çekebilir.

1300-1499 Arası Kredi Notları

Bu grup bankalar tarafından ‘az riskli’ olarak görülen gruptur. Yani genel anlamda kredi notu orta seviyelerde olan kişiler olarak düşünülebilir. Bu aralıkta yer alan kişiler genel olarak tüm bankalardan kredi çekebilmektedir.

1500-1699 Arası Kredi Notları

Bu grupta yer alan kişilerin kredi notları oldukça yüksektir ve bankalar bu aralıkta yer alan kişilere kolay bir şekilde kredi verebilmektedir. Ödemelerini geciktirmeden, günü gününe yapan kişilerin kredi notu bu aralıkta olacaktır.

Son olarak puan aralığı 1700 ile 1900 arasında olan kişiler ise, bankalar tarafından en güvenilir olarak görülen kişilerdir. Bu aralıkta yer alan kişiler de rahatlıkla kredi çekebilmektedir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir