Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların müşterilerine geri ödeme performanslarına göre verdiği puana denir. Bankalardan herhangi bir ürün kullanarak aylık vade ödeyen her kişinin belirli bir kredi puanı oluşur. Burada ödeme düzenine göre bankalar sizlere 0 ile 1900 arasında not verir. Bu puan belirli risk gruplarına ayrılmıştır. Sırasıyla en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak bu gruplar belirlenmiştir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Bir kişinin kredi notunun düşük çıkmasının tek sebebi, geri ödemelerini düzensiz olarak yapmasıdır. Ödenmeyen borçlar konusunda bankaların her zaman ilk yaptırımı bu notu aşağıya çekmek oluyor. Bankaların yasal süreçleri uygulamaya koyabilmesi için kanuni olarak borcun 3 ay boyunca ödenmemesi gerekiyor. Ancak bankalar bu üç ay boyunca kredi notunuzu sürekli aşağıya çeker ve bir daha kredi çekmeniz oldukça zorlaştırılır.

İdeal Kredi Notu Kaçtır?

Kredi notlarında ilk üç puan grubu sırasıyla; en riskli, orta riskli ve az riskli diye adlandırılır. Yani tüm bu puan gruplarında yer alan kişiler için belirli riskler vardır. Bu risk gruplarından kurtulabilmeniz için kredi notunuzun en az 1500 seviyesinde olması gerekiyor. 1500 ve üzeri bir puanda olan kişiler iyi ve çok iyi olarak adlandırılan gruplara dahildir. Bu kişiler istediği bankadan gelir belgeleri ile birlikte kredi çekebilir.

Kredi Notuna Nereden Bakılır?

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız birden fazla yöntemi kullanabilirsiniz. Findeks ve internet bankacılığı sistemleri sizlere kredi notunuzu anlık olarak söylüyor. Ayrıca SMS üzerinden de kredi sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz. Tüm şebeke firmaları belirli SMS numaraları üzerinden bu hizmetleri veriyor.

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hizmete sokulan bir finans sisteminin adıdır. Bu sisteme üye olarak saniyeler içerisinde kredi sicilini ve notunu sorgulayabilirsiniz. Yapacağınız tüm kredi sorgulama işlemleri için ortalama olarak 4-5 TL ücret ödersiniz. Bu işlemi şuan için ücretsiz yapabilme gibi bir şansınız bulunmuyor. Banka şubelerinden kredi notunu öğrenmek isteseniz bile şubeniz sizlerden belirli bir miktarda ücret talep edecektir. Bu bakımdan ücretsiz sorgulama yaptığını söyleyen sitelere itibar etmemek gerekiyor.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir