Kredi Notu Öğrenme Aşaması Nasıl Gerçekleşir?


Pek çok banka kullanıcısı kredi notlarını bilmedikleri için doğru zamanda kredi başvurusunda bulunamaz ve başvurdukları kredi için olumlu cevap almaları mümkünken, yanlış hamleler sonucunda kredileri onaylanmaz. Değerli okuyucularım bu makalede kredi notu öğrenme işlemi nasıl gerçekleştirilir sorusuna cevap arayacağız.

Findeks sistemine üyelik sağlayarak, kredi notunuzu ve risk durumunuzu detaylı inceleme fırsatı yakalamış olursunuz. Findeks üzerinden sorgulama yapabilmeniz için öncelikle mail adresine sahip olmanız gerekmektedir. Mail adresi yardımı ile üye ol butonuna tıkladıktan sonra üyelik işlemini sağlamış olursunuz. Üyelik işlemi esnasında öncelikle T.C kimlik numaranız başta olmak üzere bazı kimlik bilgileriniz istenecektir. Bu aşamanın ardından cep telefonunuza gönderilecek olan kod ile giriş yaptıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Findeks sistemi üzerinden kredi notunuzu sorgulamak 5 TL gibi bir ücrete tabidir. Bu bedeli ödedikten sonra sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Findeks sistemine göre kredi notunuzu oluşturan bazı kriterleri sizler için aşağıda sıraladık;

–          Geçmiş dönemde gerçekleştirmiş olduğunuz borç ödemeleriniz

–          Güncel borç seviyenizin ne durumda olduğu

–          Yeni kredi için gerekli şartları yerine getirip getirmediğiniz

–          Kredi kullanma yoğunluğunuzun hangi düzeyde olduğu

–          Diğer bankacılık faaliyetlerinden ne ölçüde yararlandığınızdır.

Eğer ki geçmiş dönemlerde ödemediğiniz kredi kartı veya kredi borcunuz varsa, kredi notunuz düşük olacaktır. Aynı şekilde güncel borç oranınızın yüksek olması da kredi notunuzu düşüren faktörler arasında yer almaktadır. Yakın bir dönemde kredi aldıysanız kredi notunuz düşük olacaktır. Fakat almış olduğunuz kredileri düzenli bir şekilde zamanında ödediyseniz kredi notunuz yüksektir. Ayrıca kredi notunuz bankacılık faktörlerini sık sık kullandığınız zaman yükselişe geçer. Bu bankacılık faaliyetleri arasında telefon, elektrik ve diğer faturalarınızın otomatik ödeme talimatı ile ödenmesi vardır. Sizde kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız, geçmiş dönemdeki borçlarınıza sadık olmanız gerekir. Aksi takdirde kredi notunuz düşük olur ve yükseltmek zaman alır.

Bu makalede kredi notunun nasıl öğrenildiği üzerine bilgileri sizinle paylaştık. Umarım vermiş olduğumuz bu bilgiler, kredi notunuzu ve kredi alımınızı kolaylaştırır. Kredi notu neden önemli adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notu Öğrenme Aşaması Nasıl Gerçekleşir? için 6 cevap

 1. Samet der ki:

  Güncel borç durumunuz ve daha önceki ödemeleriniz göz önüne alınmaktadır.

 2. Sema der ki:

  Her türlü bankacılık işlemleriniz için gerekli olan kbb puanınız işlemleri tüm geçmişiniz ön plandadır.

 3. Cenk der ki:

  Geçmiş dönemde gerçekleştirmiş olduğunuz borç ödemeleriniz oldukça önemlidir.

 4. Cevahir der ki:

  Kredi notunuzu öğrenirken bilgileirinizi kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

 5. Cihan der ki:

  Yapacağınız işlemlerde güvenliğiniz için 3.şahıslarla paylaşmayınız.

 6. Cihangir der ki:

  Diğer bankacılık faaliyetlerinden ne ölçüde yararlandığınızda çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir