Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?


Pek çoğumuzun göz ardı ettiği kredi notu kavramı aslında bireyler için çok büyük bir öneme sahiptir. Her geçen gün global bir yapıya bürünen finans sektöründe hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelere ayak uydurmak isteyen bankalar müşterilerini TC kimlik numarası üzerinden hızlı bir şekilde değerlendirebilecekleri sistem kurmuşlardır. Bu makalemizde TC kimlik numarası aracılığıyla kredi notu sorgulama işleminin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken müşterilerinin kredi notu sorgulama işlemini büyük bir özenle gerçekleştirme ve kredi notu yüksek olan müşterilerin kredi başvurularını onaylamaktadır. Bu nedenle kredi kullanmayı düşünen müşterilerin kredi notunu mümkün olduğunca yüksek seviyelerde tutmalı ve ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmesi son derece önemlidir. Bankalar yapılan her işleme belli bir puan verir ve bu puanla kredi kayıt bürosu tarafından kedi notu olarak tutulmaktadır. Kredi notu belli bir seviyenin üzerine çıkamaz ise kredi çıkması zora girebilir.

Son dönemlerde çok sık olarak duyduğumuz kredi notu nedir? Nasıl öğrenilir? Bu soruların cevaplarını bu yazımız da öğrenebilirsiniz. Kredi notu bankadan kredi çekmek istediğimizde, bankanın bu krediyi onaylaması için geçmiş ödemelerimize göre verdiği nottur. Evinizden veya iş yerinizden oturduğunuz yerden cep telefonu, bilgisayar ve tabletten TC kimlik numaranız ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemi online olarak yapılmaktadır. Online işlemin yanı sıra bankalardan da kredi notunuzu öğrenmek mümkün. Kredi notunu öğrenmek için şubeye bizzat gidebilir veya bu işlemi internet üzerinden halledebilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemi bankadan bankaya değişiklik gösterse de ortalama 1 ile 4 lira arasında bir bedel karşılığında bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Kredi notunuzu şubeden öğrenmeyi tercih ettiyseniz öncelikle kredi notu öğrenme dilekçesi vermek zorundasınız. Bu dilekçeyi göz önünde bulunduran banka en kısa sürede size sonucu bildirecektir.

İster internet bankacılığından isterseniz de şubeye kendiniz giderek bankacılık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kredi notu sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği konusundaki görüşlerimi size aktardım. Umarım kredi notu sorgulama işlemi sırasında herhangi bir engelle karşılaşmaz ve işlemi başarıyla tamamlarsınız.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? için 9 cevap

 1. erdal der ki:

  Bankadan kredi almak istiyorum fakat öncelikle kredi notumu sorgulatmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

 2. ceyda der ki:

  Kredi notumu hangi siteden ve nasıl sorgulayabilirim bunun için bilgi verirmisiniz?

 3. aliye der ki:

  Kredi notumu sorgulamam için ekstradan bi evrak felan gerekiyormu konu hakkında yardımcı olurmusunuz?

 4. emre der ki:

  Daha önce bankadan kredi aldım gec ödedim biraz simdi kredi notumu sorgulatmak istiyorum nasıl yapabilirim?

 5. eda der ki:

  Daha önce hiçbir bankayla calısmadım fakat kredi notumu sorgulatmak istiyorum nasıl kredi notumu sorgulatabilirim?

 6. Ercan der ki:

  Findeks üzerinde kolaylıkla ve ilk seferde ücretsiz olarak sorgulamasını yapabilirsiniz.

 7. Ekrem der ki:

  Bankalar aracılığı ilede kolaylıkla bu yönde puanınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 8. Yadigar der ki:

  Kredi notumuzu findeks üzerinde kolaylıkla öğrenebiliriz ilk seferde ücretsiz olan sistem daha sonra 5TL’dir.

 9. Yasemin der ki:

  Kredi notumuzu bankalar üzerinden oldukça kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz bunun için bankaya gitmeniz yeterli olucaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir