Kredi Notum Az Riskli Kredi Alabilir Miyim?

Kredi notu puanlaması sıfırdan başlamakta olup en yüksek kredi notu 1.800 puan olarak hesaplanmaktadır. Az riskli kredi notu ise kişinin kredi skoru ortalamasının 800 ile 1.200 arasında olmasıdır. Peki, bankalar “kredi notum az riskli kredi alabilir miyim?” diye soranlara bankalar ne yanıt vermektedir. Kişinin kredi notunun az riskli olması yine de riskli olduğu anlamını değiştirmediği için kredi onayı alınması belirli şartlara bağlanmaktadır.

Bunlardan ilki kişinin aylık gelirinin mutlaka kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesini yüksek oranda karşılamasıdır. Yani kredi notu riskli seviyede yer alıyorsa bu durumda kişi mutlaka aylık ödemesi 500 lira olan bir kredi paketi kullanmak istiyorsa aylık belgelenebilir geliri en az 2 bin lira olmalıdır. Bu durumda düşük kredi notu ortalaması olsa dahi banka kredi onayı vermeyi tercih edebilir.

Yine kişinin altın teminatlı kredi ya da ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerine başvuruda bulunması da kredi onayı almalarını kolaylaştırmaktadır. Çünkü burada banka kredi kullanımına karşılık olarak verdiği paraya teminat karşılığı aldığı için müşterisinin kredi notu ortalama seviyesinde olsa dahi kredi kullanımına izin vermektedir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notum Az Riskli Kredi Alabilir Miyim? için 3 cevap

  1. mertcan der ki:

    Kredi notu riskli seviyede olan birisi için en önemli şey çekeceği kredinin aylık gelirine oranla 3-4 kat daha fazla olmasıdır. Ancak bu şekilde bankanın insiyatifine göre riskli kredi alabilir.

  2. mustafa der ki:

    Riskli kredi çekmek isteyenler için en önemli nokta aylık gelirleri ile çekecekleri kredi miktarının aylık ödemesidir. Bu neden aylık geliri düşük olanlar düşük faizli ve miktarda kredi çekmelidir.

  3. Kerim der ki:

    Eğer ki aylık geliriniz düşük ise yinede kredi çekmek için farklı yollar bulunmaktadır. İpotekli kredilere başvurmanız kredi çekerken size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir