Kredi Notum Düşük, Acil Para Lazım!

Bankaların artık günümüzde kredi istihbarat sürecinde temel aldıkları en önemli verilerden biri de kredi notu ortalamasıdır. Düşük kredi notu banka için kişinin borçlanma riski açısından yüksek risk taşıdığı anlamına geldiği için hem kredi onayı verilmesi zorlaşmakta hem de kullandırılacak olan kredi tutarının düşürülmesine neden olmaktadır.

Aslında bankaları da özel bir kişi olarak düşünecek olursak bu durum tıpkı bizden borç isteyen ancak bu borcu hiçbir zaman söz verdiği gün ödemeyerek geciktiren ya da hiç ödemeyen birine borç vermek istememenize benzer. Yine aynı şekilde borcunu her zaman gününde ve söz verdiği şekilde ödeyen kişiye gözü kapalı borç verirsiniz. İşte bankaların kurduğu bu yeni kredi notu sistemi de aynı bu mantık üzerinden işlemektedir.

Kredi kartı borcu ve kredi borcu ödemelerini sorunsuz bir şekilde günü gününe yapan kişilerin kredi notu yükseltilmekte olup tam tersi şekilde borcunu ödemeyen ya da geciktiren kişilerinde kredi notu ortalamaları düşürülmektedir. Peki, kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar var mıdır? Bu sorunun yanıtı kişinin kredi notu ortalamasına bağlı olarak değişmektedir.

Kredi notu ortalaması 800 puandan daha düşük olan ve kredi notum sıfır diyen kişilerin kesinlikle kredi kullanmaları mümkün değildir. Ancak kredi notunun 800 ile 1.200 puan arasında olduğu durumlarda kişinin altın teminatlı kredi gibi kredi paketlerinden yararlanması mümkün olabilir. Burada önemli olan kişinin kredi notu sorgulaması yaparak kredi notunu öğrenmesi ve buna göre kredi başvurusunu şekillendirmesidir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir