Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir ?


Teknolojik gelişmelerle birlikte, en güvenli ve hızlı bilgi kaynağınız olan internet, pek çok konuda olduğu gibi, kredi notu bilgilendirme konusunda da size çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Her türlü hizmetin adresi olan sanal platformda, findeks ve benzeri sitelerin kaliteli hizmet sunumları sebebiyle, güncel kredi değerlendirme noktasında her türlü bilgi ve detaylı ulaşmanız mümkün. Esasında kredi notu konusundaki güncelleme için belli bir tarih olmamakla birlikte, siz kendiniz güncellemenizi yapabilir, buradan bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Pek çok bankanın kredi ödeme kriterinde özellikle kredi notu konusunu dikkate alması, insanların özellikle son yıllarda içerisinde bu konuya daha fazla ilgi göstermesini neden olmuştur.

Bankalarla olan işlem ve ilişkileriniz ve yaptığınız bütün nitelikli bankacılık işlemlerinin, kredi notu belirlemesine etki ettiğini söylemek gerekir. Çektiğiniz bir kredi ve ödediğiniz taksitler varsa, bunun düzenli bir şekilde ödemesi notunuzu yükselteceği gibi, taksitleri aksatmak ya da kredi kartı borcunuzu zamanında yatırmama konusu da yine sizi negatif anlamda etkileyecek unsurları oluşturmaktadır. Bilgi ve güncelleme konusunda bankaların daha gelişmiş bir sistemi kullandığı bilinirken, her bireyin detaylı bilgilerine bankaların ulaşması çok daha kolaydır. Esasında kredi başvurusu ve sonuçlanmasına kadar geçen süreç içerisinde, bankaların bu ortak ekrandan insanlar hakkında detaylı bilgi aldığı bilinmektedir. Bankaların çalışma prensipleri ve anlayışlarına göre kredi notu değerlendirmesi ve bu derecelendirmeye göre kredi belirlenmesi, esasen bu başvurularında olumlu ya da olumsuz sonuçlanması anlamına gelecektir.

Pek çok banka, daha sağlam temeller üzerine dayadığı sistemini kredi yöntemlerinde de uygulamaya koyarken, en ufak bir kredi notu düşüklüğünde dahi kredi açma konusunda çekimser kaldıklarını göstermektedir. Oysa kazancı birinci planda tutup, yüksek faizle kredi vererek sermayesini değerlendirme gayreti içerisinde olan bankaların, bu konuda biraz daha esneklik gösterdiği görülen bir gerçek olarak karşımıza çıkacaktır. Tahsilat ve geri ödemeleri konusunda sorunlu müşterilerle uğraşma konusunda kendine güvenen bankaların, yüksek faizli açtıkları kredilerin tahsilat da birlikte kendilerine önemli bir kazanım unsuru haline getirdiklerini söyleyebiliriz. Pek çok banka ve finansal anlamdaki kuruluşun, elbette ki kredi kullandırarak ellerindeki sermayeyi değerlendirmesi son derece olağan bir sonuçtur aslında. Yine de ödeme takvimi ve bu takvime uyum konusu, pek çok banka için büyük önem taşırken, daha çok güvenilir müşterilerine ya da bireylere kredi açma konusunda bankaların hassasiyetlerini de anlamak gerekir.

Kredi çekmeden önce hangi bankanın hangi kriterlerle bu konuya yaklaştığını öğrenip, başvuru yapmadan önce alacağınız sonucu az çok tahmin edebilirsiniz. Eğer kredi notum ne zaman güncellenir diye düşünüyorsanız, onun belli bir zaman olmadığı gibi, özellikle sicil bozukluğu ya da ödeme dengesizliğinden geçecek 6-7 aylık bir sürecin, bu konuda kredi notunuzu daha üst seviyeye gelmesinde etkili olacağını söyleyebiliriz. Kredi çekmek bir süreci temsil ederken, bu süreç zarfında eğer bankaların size sıcak yakışmayacağını düşünüyorsanız, önünüzdeki birkaç ayı iyi değerlendirip, kredi notunuzu daha yüksek bir şekilde güncellemeniz mümkündür. Bu tür bir yaklaşım sonucunda alternatifinizin daha çoğalacağı, size avantajlı sunumlarda bulunan banka sayısının da artış göstereceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Findeks üzerinden T.C kimlik no ile girerek üç buçuk lira bir ücret karşılığında güncelleme ve son durumu güncelleme ve bunu lehinize kullanma konusunda yine kendinize avantaj sağlayabilirsiniz. Bankaların daha detaylı bilgilere ulaştığı sistemler, kredi notu ve ayrıntıları konusunda gerçekten kendilerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Sizin hakkınızdaki bilgilere sizden daha kolay ve detaylı bir şekilde ulaşan bankalar, her türlü ayrıntıyı hesaplama şansına sahiptirler. Bankalarla aktif bir çalışma içerisine giren, zaman zaman borcunu aksattığında bile yaptığı işlerin yoğunluğu ile yine bankaların güvenini kazanan müşterilerin, kredi çekme konusunda düşük notun çok da fazla dikkate alınmadığı durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Bankaların birbirinden farklı çalışma sistemleri ve çalışma prensibi anlayışları bulunmakla birlikte, özellikle bazı bankalar, teminat ve mülk karşılığı kredi konusunda kredi notu konusunu ikinci plana atabilmektedirler. Eğer elinizde bu tip imkânları yoksa o zaman bireysel ihtiyaç kredisi için yapacağınız müracaatta, tamamen sizin bu krediyi almanızdaki en önemli unsur kredi notunuz olmaya devam edecektir. Herhangi bir vatandaşın internet aracılığı ile bu işi uzmanca yapan sitelerden yardım alması mümkün olup, kredi notunu belirlemede etkin bir yol olarak kullanılmaya devam etmektedir. Eğer siz de yakın zaman içerisinde ihtiyacınız olan nakit parayı kredi yöntemleriyle gidermek istiyorsanız, yapacağınız güncelleme ve alacağınız bilgiler sayesinde hangi bankanın size ne kadarlık kredi açacağını az çok öğrenebilirsiniz.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir ? için 3 cevap

  1. Kamuran der ki:

    Bankalar aylık olarak ödeme tarihlerinizde bu güncellemeyi yapmaktadır.

  2. Kandemir der ki:

    Bankalar Merkez bankasıyla olan ortak çalışmalar sonucunda bankalar puanınızı güncellemektedir.

  3. Karabey der ki:

    Kredi notunuzu aktif olarak sürekli güncellenmektedir. Bankaların bu çalışmasını aylık olarak güncelleme getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir