Kredi Notum Neden Düşük / Düştü?

Pek çok kişinin olumsuz kredi başvurusu sonucunda öğrenmiş olduğu kredi notu ortalaması aslında günümüzde araç kiralamadan taksitle beyaz eşya satışına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu nedenle taksitli ve kredili işlemlerde kolay onay almak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarını belirli bir seviyede tutmaya çalışmaları zorunludur.

Kredi notum düşük diyen kişilerin büyük bir bölümü ne yazık ki bankalara olan borçlarını ödeme konusunda sıkıntılar yaşayan kişilerdir. Yani borcunu zamanında ve düzenli olarak ödemeyen kişilerin ne yazık ki kredi notu ortalamaları düşürülmekte yaşanan her sorunda bu düşüş eğilimi devam ederek kişi sıfır kredi notu ortalamasına doğru sürüklenmektedir.

Kredi notunu düşüren bir başka etkende kişinin yeni kredi kullanması ya da kredi kartı limiti için tüm kotasını doldurmuş olmasıdır. Bu durumda da banka kişinin borç riskinin yükseldiğini görerek yeni borç açmak için bir süre beklemeye ve bu süre zarfında da müşterisinin borçlarını azaltmasını bekler. Yine kredi kartı limiti dolduğunda da aynı durum söz konusudur. Bir diğer önemli faktörde kişinin sahip olduğu aylık belgelenebilir geliridir. Aylık geliri yüksek olan kişilerin kredi notu ortalamaları da yükseltilmekteir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir