Kredi Notum Nedir?

Bankaların kredi istihbaratı sürecinde dikkate aldıkları en önemli veri kredi notu ortalamasıdır. Son dönemde bankaların yanı sıra vadeli hizmet ve mal satışında bulunan kişi ve kurumlarda artık kredi notu ortalamasına göre müşterilerinin başvurularını değerlendirmekte, ticaret hayatında da artık işletmeler bu not ortalamasına göre sınıflandırılmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Bankalardan kredili ürünler kullanan kişilerin hem bu ürünleri kullanma hem de bu ürünlere ait olan ödemeleri gerçekleştirme düzenlerine göre hesaplanan ortalamalara kredi notu ortalaması adı verilmektedir. Günümüzde artık kredi kullanmak istiyorum diyen herkesin belirli bir kredi notuna sahip olması ve düşük kredi notu ortalaması seviyesinden uzak durmaları gerekmektedir.

Düşük Kredi Notu 

Kredi notu 1200 puan altındaysa bu durumda kişinin düşük kredi notu ortalamasına sahip olduğu kabul edilir. Kredi notunun düşük olması durumunda hem kredi onayı alınması zorlaşmakta hem de kullanılabilecek olan kredi miktarı düşürülmektedir. Bu nedenle yüksek kredi notu ortalaması herkes tarafından hedeflenmeli ve tutturulması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Kredi Notunu Öğren!

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin Findeks internet sitesi üzerinden ve bankaların internet şubesi aracılığı ile kredi notu sorgulaması yapmanız mümkündür. SMS ile kredi notu öğrenme işleminden yararlanmak isteyen kişilerin ise cep telefonlarından kimlik numarası ve doğum senesini yazarak oluşturdukları kısa mesajı 1122 numarasına göndermeleri yeterli olacaktır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir