Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

Bankaların kredi onayı verme konusunda en önem verdikleri konu kredi notu ortalaması olsa da tek başına kredi notu ortalaması kişinin kredi kullanabilmesi için yeterli değildir. Bu nedenle bazı durumlarda kişi kredi notu yüksek olsa da kredi kullanamayabilir. Peki, “kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum” diyen kişiler ne yapmalıdır?

Kredi notunuz yüksek olmasına rağmen kredi onayı alamıyorsanız bu durumda ilk yapmanız gereken şey başvuruda bulunduğunuz kredi tutarının geri ödemesi ile maaşınızın arasındaki dengeyi incelemektir. Bunun için internetten yararlanarak kredi hesaplama işlemi yapmanız halinde ödemeniz gereken aylık taksit tutarını belirlemeniz mümkündür. Bankaların kredilendirme prensipleri kişinin kredi taksit tutarının maaşının yarısını geçmemesidir.

Yani kredi onayı almak isteyen bir kişi 5 bin lira maaşı bulunuyorsa en fazla aylık ödemesi 2 bin 500 liraya kadar olan bir kredi tutarı için onay almaları mümkündür. Bu sınırın aşılması durumunda kişi ne kadar yüksek kredi notuna sahip olursa olsun yine kredi onayı almaları mümkün değildir. Buna ek olarak kişinin çalışmaması da kredi onayı alınamamasına neden olur. Buna ek olarak konut kredisinde konutun kredi kullanma kriterlerine uymaması da kredi red nedenleri arasında bulunur.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir