Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Kullanamıyorum

Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi istihbarat sürecinde ilk olarak değerlendirilen verileri kredi notu ortalamasıdır. Ancak bazı durumlarda kişinin kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi onayı alması mümkün olmamaktadır. Peki, “kredi notum yüksek ama kredi kullanamıyorum?” diyen kişilerin yapmaları gereken nedir?

Bankanın yüksek kredi notu ortalamasına rağmen kredi red kararı vermesine neden olan en önemli etken ilk olarak kişinin aylık gelirini aşan bir kredi paketine başvuruda bulunmasıdır. Yani kişinin aylık net geliri bin lira ise en fazla aylık ödemesi 500 liraya kadar olan kredi paketleri için onay alması mümkündür. Bankaların kredi onayı verme sürecinde maaş ile kredi arasındaki aradıkları denge budur. Kişinin kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesi, aylık ödeme tutarının yarısını asla aşmamalıdır.

Buna ek olarak kredi türüne göre de kişinin kredi onayı almasını engelleyen durumlar bulunabilir. Örneğin konut kredisi kullanmak isteyen kişinin kredi notu çok yüksek olmasına rağmen kredi kullanılmak istenen konutun tapusunun olmaması ya da konut kredisi yaş sınırı kuralına uymaması durumunda kişinin ne yazık ki kredi onayı alması mümkün değildir. Yine taşıt kredisi onayı için taşıt kredisi yaş sınırı uygulanmakta olup genelde bankalar 2. el taşıt kredisi yaş sınırı olarak 5 yaş üstü ikinci el araçlara kredi vermemeyi tercih etmektedir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Kullanamıyorum için 3 cevap

  1. Ecenur der ki:

    Kredi başvurularından puan ortalamasının yüksek olmasına rağmen red almalarının en büyük nedenlerinden birisi, başvurulan kredinin aylık gelire oranla çok yüksek olmasıdır.

  2. ahmet der ki:

    Puan ortalamasının yüksek olmasına rağmen çekilecek olan kredinin türü son derece önemlidir.Özellikle konut kredilerinde, konutun durumuna göre kredi reddi söz konusu olabilmektedir.

  3. hakan der ki:

    Kredi reddi alan kişilerin mutlaka aylık gelir oranlarına dikkat etmesi gerekir. Puanınız ne kadar yüksek olursa olsun çekeceğiniz kredinin aylık ödemesi maaşınızın yarısını aşmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir