Kredi Notumu Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım?

Değerli okuyucularım küreselleşen dünyada artık her iş intenret ortamından yapılıyor. İnsanlar oturduğu yerden T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yaparak ödemelerini ve sorgulama işlemlerini rahatlıkla yapabiliyor.

Türkiye’de sizlerin finansal verileriniz Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutuluyor. Bu kuruluşlar yaptıkları değerlendirmeleri tüm bankalara servis etmektedir. Geçmiş dönemdeki ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu etkileyen unsurlar arasında yer alır.

Geçmiş döneme ait kredi kartı veya kredi borcunuz varsa bunların tamamını kapatabilir ve artık borçsuz görünebilirsiniz. Fakat kredi notu hesaplama sisteminde böyle bir durum söz konusu değildir. Hiçbir yere borcunuz olmadığı halde doğru hamleler yapmadığınız sürece kredi notunuz yükselmez. Borçlarınızı sıfırlamanın yanı sıra elektrik faturalarından her türlü fatura ödemeleri de kredi notunuzun düşmesine veya yükselmesine neden olacaktır. Bu da size artı ya da eksi puan olarak dönecektir. Örneğin yıl boyunca tüm bankalara olan ödemlerinizi düzenli bir şekilde yaptınız, ama 12 ay boyunca faturalarınız için ödeme yapmadınız. İşte o zaman işiniz zora girecektir ve kredi notunuz kesinlikle düşecektir.

Kredi kartı kullanımı bankadan kredi talep etmeniz için son derece önemlidir. Hiç kredi kullanmamış bireylerin kredi notu düşük olacaktır. Küçük miktarda bir kredi kartına sahip olarak ufak tefek ödemelerinizi buradan gerçekleştirebilirsiniz. Bu ödemelerin sonunda kredi notunuz yükselecektir. Kredi notunuzun hızlı bir şekilde yükselmesini istiyorsanız eğer, kredi kartı borcunun tamamını o ay içerisinde yatırmalısınız. Diyelim ki bu ay 700 TL değerinde harcama yaptınız, bu harcamanın tamamını o ay içerisinde ödediğiniz takdirde kredi notunuz olumlu yönde etkilenirken, aksi bir durum söz konusu olduğunda ise kredi notunuz beklenmedik şekilde düşecektir.

Kredi notunuz düşün olduğu için bankalar kredi kartı talebinizi reddedebilir. Kredi kartı alamıyor iseniz en azından bankada bir hesap açtırıp, otomatik ödemelerinizi buradan yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Düzenli ödeme yaptığınızı gören banka, size kredi kartı tahsis edecektir.

Değerli okuyucular yukarıda verilen bilgiler ışığında hareket ettiğiniz takdirde kredi notunuzun düşmesi mümkün görünmüyor. Unutmayın ki kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız borcunuza sadık olmanız gerekmektedir.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyım? için 8 cevap

 1. Ferdi der ki:

  Bir banka aracılığı üzerinden otomatik ödeme yaparak puanınızı hızla yükseltebilirsiniz.

 2. Fatma der ki:

  Ödemelerinizi düzenli ve aksatmaksızın yatırmanız sonucunda sorunsuz bir şekilde puanınız artmaktadır.

 3. Fahriye der ki:

  Kredi kartınız faturalarınız gibi aylık ödemesi olan borçlarınızı otomatik ödemeye vererek puanınızı yükseltebilirsiniz.

 4. Caner der ki:

  Kredi notunuzu arttırmak için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz böylelikle hızlı puanınız artacaktır.

 5. Cankut der ki:

  Kredi notunuzu arttırmak için düzenli ödeme yapmanız oldukça önemlidir bu konuda dikkatli olmalısınız.

 6. Cantek der ki:

  Kbb puanınız yüksek tutmanız için en kolay yöntemlerin başında düzenli ödeme gelmektedir.

 7. Cantekin der ki:

  Kredi puanınızı düzenli ödemeleriniz yüksek ölçüde önemlidir. Böylelikle puanlama sistemi aylık olarak artışına sebep olacaktır.

 8. Cavit der ki:

  Yükseltmek için uğraşmalarınızı yaparken düşmemesini düşünmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir