Kredi Notunu Etkileyen Olumlu Yada Olumsuz Faktörler Nelerdir?

Özellikle de bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin çok sık duydukları kredi notu ortalaması pek çok faktöre bağlı olarak belirlenmektedir. Değişken etkenlere bağlı olduğu için kredi notu sürekli olarak güncellenir ve kişinin performansına bağlı olarak düşer ya da yükselir. Kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamalarına özen göstermeleri ve sürekli yükseltmeye çalışmaları gerekir. Peki, kredi notunu etkileyen faktörler nelerdir?

Kredi notunu etkileyen en önemli faktör hiç kuşkusuz kişinin bankalara olan ödeme performansıdır. Bankadan kredi kullanan kişilerin kredi geri ödemesi ve kredi kartı ekstre borçları ödemelerini mutlaka düzenli olarak yapmaları kredi notunu olumlu etkiler. Bunun tam tersi durumlarda kredi borcunu ödeyememek ya da kredi kartı borcunu geciktirmek ne yazık ki kişinin kredi notu ortalamasının düşmesine neden olur. Düşük kredi notu ortalaması ise hem kredi onayı alınmasını zorlaştırmakta hem de kullanılabilecek kredi tutarını düşürmektedir.

Bir başka faktörde kişinin sahip olduğu aylık gelir tutarı ve mal varlıklarıdır. Kişinin yüksek aylık gelire sahip olması kredi kullanılmasını kolaylaştırırken aynı zamanda daha yüksek tutarda kredi kullanmasını da sağlar. Kredi kullanan kişinin ödemesini düzenli yapması, yüksek gelirinin bulunması, uzun süre aynı iş yerinde çalışması yani kesintisiz sigortalılık süresi gibi farklı pek çok etken bulunmaktadır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir