Kredi Notunu Yükseltmek İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?


Hayatımızın belli bir kısmında yer edinen bankalarla olan ilişkilerimiz zaman zaman iyi gitmeyebilir. Bankaya olan kredi borçları veya kredi kartı borçlarının gecikmesinden dolayı kredi notumuz düşmektedir. Kredi notunun düşük olmasının ardından yapılan kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Herhangi bir sebepten ötürü düşen kredi notunun tekrar yükselmesi mümkün mü? Kredi notunun yükselmesinin ardından yeniden kredi başvurusunda bulunulabilir mi? gibi sorularının cevaplarına bu yazımızda yer vereceğiz.  Bu soruların cevapları kredi notu düşük olan müşteriler ve kredi notunu yükseltmek isteyen insanlar açısından önemlidir. Kredi notunuz yükseltmek için aşağıdaki aşamaları tek tek uygulamakta yarar var.

1-      İlk Etapta Tüm Borçlar Kapatılmalı: Hangi bankaya ait kredi kartı veya kredi borcunuz varsa öncelikle onların tamamını kapatmalısınız. Borcunuzu kapattıktan sonra belli bir süre kredi kartı kullanmayın. Bu dönemde adınıza kayıtlı telefon, elektrik, su ve doğal gaz faturalarını ödeyiniz.

2-      Hesabınıza Hareketlilik Getirin:  Aylık maaşınızı bankadaki mevduat hesabına yatırın. Belli bir süre elinize geçen tüm parayı bu hesaba aktardıktan sonra, harcamalarınızı da bu hesap üzerinden yapın. Böylece hesaba hareketlilik getirmiş olursunuz.

3-      Kredi Kartı Kullanmaya Yeniden Başlayabilirsiniz: Tüm borçları kapattıktan sonra bankadan yeni kredi kartı talebinde bulunun. Bu kartın ödemelerini düzenli yaptığınız takdirde kredi notunuz yavaş yavaş yükselecektir.

4-      Bankanızdan Kredi Talebinde Bulunun: Kredi notunuzu daha çok yükseltmek için bankanızdan düşük miktarda kredi talebinde bulunun. Bu kredi talebi maksimum 5000 TL olmalı ve en kısa süre içerisinde bu kredinin tamamını kapatmalısınız.

Kredi notunuz düşük olduğu için canınızı sıkmaya gerek yok. Yukarıda yer alan adımları doğru uyguladığınız takdirde 2-3 ay içerisinde kredi notunuz yükselecektir. Kredi notunuzu daha fazla yükseltmek için size verilen önerileri eksiksiz yerine getirmelisiniz. Aksi takdirde kredi notunuzda değişiklik görülmez. Kredi notunuzu her daim yüksek seviyede tutmak için harcamalarınızı bilinçli bir şekilde yapmalısınız. Kredi kullanan ve olumlu ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir? için 5 cevap

 1. Kemal der ki:

  Tüm Borçlar Kapatılmalı ve bundan sonra kredi puanınızın yükselmesini bekleyebilirsiniz.

 2. Kerem der ki:

  Hesabınıza hareketlilik getirmenizde oldukça fayda vardır. Bunun sebebi giriş çıkışlar gelirinizi belirlemektedir.

 3. Kerim der ki:

  Kredi notunuzu yükseltmek için otomatik ödemeye vererek kolaylıkla puanınızı yükseltebilirsiniz.

 4. Koral der ki:

  Kredi notunuzu yükseltebilmek için ödemelerinizi geçiktirmemeniz gerekiyor.

 5. Koralp der ki:

  Bankaya başvuru yaptıktan sonra red alırsanız eğer bankayı arayarak neden red aldığını öğrenmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir