Kredi Notunuz Hesaplanırken Hangi Faktörler Göz Önünde Bulunduruluyor?

Bankalar kredi başvurusunda bulunan her kişiyi öncelikle bir puanlamaya tabi tutuyor. Kredi notu olarak adlandırılan bu puan, düşük çıktığı takdirde kredi başvurunuz reddediliyor. Kredi notunuz yüksek çıkarsa eğer, kredileriniz onaylanıyor. Değerli okuyucularım bu yazımızda kredi notunun nasıl hesaplandığını ve hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğunu açıklayacağız. Siz de kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, bu yazımıza kulak vermeniz de fayda var.

Her bankanın notlandırmada kullandığı parametreler benzer olsa da, bankaların kendilerine has puanlama sistemi mevcuttur. Her banka aynı sonuca farklı yorum katabiliyor. Ya da size daha önce kredi vermeyen bir banka, belli bir süre sonra risk alma politikasını değiştirdiğinden dolayı düşük kredi notunuza karşılık kredi verebiliyor. Görüldüğü üzere konu tamamen bankaların kendi değerlendirme kriterlerine göre değişiklik gösterir. Tüm bunlara rağmen kredi notunuz kredi kartı veya kredi alıp almayacağınızı büyük ölçüde belirler.

Kredi notu hesaplanırken bankaların belirlediği kriterleri aşağıda sizin için sıraladık. Bu listeye ilave olarak bazı bankalar kendilerine göre maddeler eklemektedir. Kredi notunu yükseltmek için mucize bir çözüm yolu yoktur. Kredi notunuzun yükselmesi için belli bir süre sabretmek zorundasınız. Kredi notu hesaplanırken, geçmiş dönemdeki ödemeler göz önünde bulundurulur. Bireyin son 5 yıl içerisinde aldığı krediler veya kullandığı kredi kartları, kredi notunun hesaplanmasında önemli bir referanstır. Kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız, geçmiş döneme ait borçlarınızın tamamını kapatmanız gerekir. Ancak sadece borçları kapatmakla kredi notu yükselmez. Müşterisi olduğunuz bankadan küçük limitli bir kredi kartı talep etmelisiniz. Kredi kartınızın borcunu her ay düzenli bir şekilde ödediğiniz takdirde, kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz. Ayrıca bankanızdan 1000-2000 TL değerinde kredi çekmeniz ve bu kredinin tüm borçlarını ilk taksitte ödediğiniz takdirde kredi notunuz yükselecektir. Kısacası banka müşterisinin borçlarına sadık olmasını ister. Borçlarına sadık olmayan müşterilerin kredi notu bir anda düşebilir. Sizde kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız, kredi kartı ve kredi borçlarına sadık olmanız gerekir. Yukarıda ifade ettiğimiz koşulları yerine getirdiğiniz takdirde kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notunuz Hesaplanırken Hangi Faktörler Göz Önünde Bulunduruluyor? için 9 cevap

 1. Aleyna der ki:

  Kredi notumuz hesaplanırken genellikle geçmişte olan ödemelerimiz ön plana alınmaktadır.

 2. Aslı der ki:

  Kredi notu hesaplanırken geçmişiniz ön plana alınır ve bugüne kadar yapmış olduğunuz tüm ödemeleriniz göz önüne alınır.

 3. Ayşegül der ki:

  Tüm bankacılık işlemlerinhz incelenerek hesaplamalar yapılmaktadır.

 4. Sencer der ki:

  Kredi notumuz hesaplanırken tüm bankacılık işlemleri ön plandadır. Ve ödeme geçmişleriniz incelenir.

 5. Sancak der ki:

  Tüm fatura ödemeleriniz incelenmektedir. Böylelikle puanınız belirlenir ve ona göre işlem yapabilirsiniz.

 6. Samet der ki:

  Tüm işlemleriniz göz önüne alınır ve puanınız hesaplanır. Bu faktörlerin en başında geçikmeli ödemeleriniz gelmektedir.

 7. Bilgehan der ki:

  Kredi notumuz hesaplanırken en çok düzenli ödeme sistemine dikkat edilmektedir.

 8. Bilgin der ki:

  Kredi notunuz hesaplanırken otomatik ödemeye vermeniz oldukça puanınızı artmasına sebep olacaktır.

 9. Birant der ki:

  Göz onüne alınmada en çok ödemeleriniz önemlidir geçikmeli ödeme yapanız puanınızın düşmesine sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir