Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Kredi notu, kredi çekmek isteyen müşterilerin Kredi Kayıt puanları göz önünde bulundurulur. Yeni bir işe girmek için nasıl bazı referanslara ihtiyaç duyuyorsak, bankalardan kredi çekebilmek için de bazı referanslara ihtiyaç vardır. Bu doğrultuda kredi çekerken en büyük referansımız kredi notu olacaktır. Bu yazımızda kredi çekebilmek için kredi notunuzun kaç olması gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz.

Çoğu insan farkında olmayabilir ama bankalar kullandığınız kredi kartları ve çektiğiniz kredi bilgilerinizi belirli bir veri tabanına kaydeder. Bu kayıtların sebebi ise müşterilerin borcuna ne derece sadık olduğunu belirlemektir. Bu sisteme kredi notu denir. Eğer kredi notunuz yüksek ise bankalardan kredi çekme girişiminiz başarıyla sonuçlanır ve daha düşük faiz oranlarıyla karşılaşırsınız. Kredi notu hesaplanırken, hesap kesim tarihinden bir gün sonra bile borcun yatırılması, kredi notunu olumsuz etkiler. Findeks kredi notu 1 puandan başlayarak 1900 puana kadar devam eder. 1900 puana ne kadar yakınsanız, kredi alma şansınız o derece yüksek olacaktır. 1 puana sahip olan kişiler en riskli grupta yer alır ve kredi alma ihtimali imkansızdır. 1900 puanı olan kişiler ise en düşük risk grubundaki bireylerdir.

Findeks kredi notu hesaplanırken aşağıda bulunan bazı kriterler kredi notunu etkilemektedir.

Kredi kartı veya kredi ödeme alışkanlıkları: Bankadan aldığınız kredileri veya kredi kartı borçlarını zamanında eksiksiz yatırdığınız takdirde kredi notunuzda artış görülecektir. Kredi kartı asgari ödemeleri son ödeme tarihinden bir gün sonra yapılsa bile kredi notuna olumsuz yansır.

Mevcut borç durumları: Banka hesabında bulunan borç bakiyeleri ne kadar çok olursa kredi notunuz o derece düşük olur.

Kredi kullanma alışkanlığı: Sürekli kredi kullanan ve ödemelerini zamanında yapan kişilerin kredi notu, daha önce hiç kredi kullanmayan veya az kullanan kişiye göre daha yüksektir.

Bankalara olan kredi borçlarını zamanında ödediğiniz takdirde, 1900 puana daha çok yaklaşacaksınız. Bunun sonucunda ise kredi notunuz yüksek olacaktır. Kredi notunuz hesaplanırken hangi kriterlerin önemli olduğunu yukarıda belirttik. Umarım bu bilgiler kredi başvurusunda bulunurken lazım olur. Kredi Notu neden önemli adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notunuz Kaç Olmalı? için 8 cevap

 1. Burak der ki:

  Ortalama olarak 1900 yakın olduktan sonra kredi çekmeniz kolaylaşacaktır.

 2. Balkan der ki:

  Ortalamanın normal olması sonucunda bankalar size kolaylıkla kredi ve kredi kartı verecektir.

 3. Barış der ki:

  Kredi puanınız 700 puanı gibi düşük olduğunda kredi ve kredi kartı almanız imkansızdır.

 4. Demirel der ki:

  1100 altında olduktan sonra kredi kullanamazsınız.

 5. Ebubekir der ki:

  Düşük kredi puanınız varsa eğer kredi kullanamazsınız ve bu yüzden işlemlerinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 6. Ecebay der ki:

  Kredi puanınız düşükse eğer otomatik ödeme sistemi ile puanınızı kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

 7. Ecevit der ki:

  Puanınızı max seviyeye yakın tutmanız oldukça önemlidir bu sayede kolaylıkla kredi çekebilirsiniz.

 8. Ecir der ki:

  Kredi kullanırken min. olarak 1000 puanınız olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir