Kredi Notunuz Ortalama Kaç Olmalı?

Bankalara yapmış olduğunuz kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanabilmesi için kredi notunuz belli bir seviyenin üzerinde olmalı. Kredi Kayıt Bürosu kredi not dağılımı 0 ile 1900 puan arasında olabilir. Daha önce hiç kredi almadıysanız bankacılık sektöründe sizin adınıza bir hesap yoksa kredi notunuz olmayacaktır. Bu makalemizde bu konu üzerine yoğunlaşacağız ve kredi notu aşamalarını değerlendirmeye alacağız.

Kredi notunuz belirlenirken, çok riskli, riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere çeşitli gruplara ayrılır. Kredi notunuza göre banka kredilerinin faizleri ve ödeme şekilleri farklılık gösterebilir. Bunlar tamamen sizin önceki ödemelerinizi bağlı olarak gelişmektedir.

0 ile 700 puan arasında kredi notuna sahip olan bireylerin kredi başvuruları reddedilir. Bu not aralığı kredi derecelendirme sistemindeki en düşük not aralığıdır. Bu grupta yer alan müşteriler bankalar nezdinde en riskli kategoridir. Bu nedenle kredi veya kredi kartı başvurularınız olumlu sonuçlanmaz. Bu puan aralığında kredi notuna sahip olan müşteriler, kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunu yükseltmesi gerekir. Bankalara mevcut borçlarınızı kapatarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notunuzu tam olarak yükseltmeden kredi başvurusunda bulunmanız kredi notunuzun tekrar düşmesine neden olacaktır.

700 ile 1200 arası bir kredi notuna sahip olan bireyler, hala risk taşıyan grupta yer almaktadır. Bu aralıkta bulunan müşterin kredi başvuruları genellikle reddedilir. Her ne kadar en alt grupta yer almasalar da bu grupta bulunanların kredi notu kredi almak için yeterli değildir. Değerli okuyucular sizinde seviyeniz bu aralıkta ise, kredi notunuzu yükseltmek için çaba göstermeniz gerekmektedir.

1200 ile 1500 aralığında yer alan bireylerin kredi notları az risk taşıyan grupta yer alır. Kredi başvurularınız yüksel limitlerde olmadığı sürece kredileriniz onaylanır. Her bankanın kendine ait risk raporu olduğu için, yüksek kredi talebinde bulunmadan önce size en uygun bankayı seçmenizde yarar var.

1500 ve üzeri grupta yer alan müşterilerin kredi notları iyi seviyededir ve istediği limitte kredi başvurusu yapabilir. Ayrıca bu grupta yer alan müşteriler için bankalar, cazip teklifler sunar ve düşük faiz imkanlarından yararlanabilirler. Sizlerde kredi notunuz kaç olmalı diye merak ediyorsanız yazımızı okuyunuz.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notunuz Ortalama Kaç Olmalı? için 7 cevap

 1. Buğra der ki:

  700-1200 arasında olan kredi notunuzundan dolayı bankalar kredi başvurularaınıza genellikle red cevabı vermektedir.

 2. Baki der ki:

  700’den düşük olan kişiler genellikle bankalarla sorun yaşamış insanlarda bulunmaktadır.

 3. Deha der ki:

  Düşük tutarlı ihtiyaç kredisi paketleri için bankalar müşterilerine kolaylıklar sağlarken çoğu banka 5000 TL ihtiyaç kredisi için 1.100 puana kredi onayı verebilmektedir.

 4. Demir der ki:

  Kredi puanınız oldukça önemlidir. Düşük olmasından dolayı kredi kullanmanız engellenecektir.

 5. Demiralp der ki:

  Kredi puanınız 1000 altında olmaması oldukça önemlidir. En az olarak 1000 puanınız olmalıki kolaylıkla düşük kredi çekebilirsiniz.

 6. Demircan der ki:

  Kredi puanınız oldukça önemli olduğu Türkiye’de tüm işlemleriniz için puanınızı yüksek tutmakta fayda vardır.

 7. Demirel der ki:

  Kredi puanınız düşük olduğunda kredi ve kredi kartı malesef alamazsınız bu yüzden kredi puanınızı yüksek tutmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir