Kredi Notunuzu Nasıl Sorgulayabilirsiniz?


Kredi notu sorgulama işlemi, doğru zamanda kredi başvurusu yapmak adına büyük önem taşımaktadır. Kredi notunuz belli bir seviyenin üzerinde ise yapacağınız kredi başvuruları onaylanırken belli bir seviyenin altında ise bankalardan red cevabı almanız kaçınılmaz. Bu yazımızın ana teması kredi notu sorgulama işleminin önemi ve sorgulama işleminin nasıl yapıldığı üzerinedir. Kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirmeden önce yazımıza göz atmanızda yarar var.

Kredi notu sorgulama işlemini, kredi kayıt bürosu tarafından sunulan findeks kredi portalı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu portal üzerinden geçmiş ödemeleriniz, kredi veya kredi kartı kullanma düzeniniz, güncel borç seviyenizin kredi notunuza etkisini öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda risk durumunuzun yer aldığı raporlara da buradan ulaşabilirsiniz.

Findeks sistemine üyelik gerçekleştirmek, normal bir web sayfasına üyelik gerçekleştirmek kadar basit bir durumdur. Siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen sayfada normal üyelik seçeneğini seçmelisiniz. T.C kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve diğer bilgilerinizi doldurduktan sonra sözleşmeyi okudum kabul ediyorum butonunu tıklamanız yeterli olacaktır. Bir sonraki sayfada bazı kimlik bilgileriniz istenecektir. Buradaki bilgiler sizin bankaya vermiş olduğunuz bilgiler ile karşılaştırılır ve doğruluğu teyit edilir.

Sisteme kaydınızı gerçekleştirdikten sonra sistem giriş yaptığınızda 5 TL’lik ücret karşılığında bankalara kayıtlı kredi notunuza ulaşabilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işleminde sizin ödeme istatistiklerinize bakılarak gelecek 1 yıl boyunca ödeme olasılığınız belirlenir. Banka risk raporunda son 5 yıl içerisinde kapatılan kredi ödeme geçmişiniz yer alır.

Değerli okuyucular, kredi notunu sorgulama işleminin nasıl yapılması gerektiğini yukarıda aktarmış bulunuyoruz. Bu sistem sayesinde zaman kaybından kurtulabilirsiniz. Böylece şubeye gitmenize gerek kalmayacaktır. Ayrıca bazı müşteriler kredi notunu öğrenmek için şubeye gitmeyi tercih etmektedir. Şubeden kredi notunu öğrenmek isteyen müşteriler, banka yetkilileri tarafından kendilerine verilen dilekçeyi doldurmak zorundadır. Daha sonra doldurdukları dilekçeyi banka yetkilisine teslim ederek onlardan haber beklemelidir. Kredi notunu her iki şekilde de öğrenebilirsiniz. Burada önemli olan kredi notunu öğrenmek değil, kredi notunu yüksek tutmaktır. Kredi notunuzun yüksek olduğunu bildikten sonra defalarca sorgulama işlemi yapmanıza gerek yoktur.

 

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Notunuzu Nasıl Sorgulayabilirsiniz? için 5 cevap

 1. Cihat der ki:

  Findeks üzerinden ilk seferde ücretsiz olarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

 2. Cumali der ki:

  Kredi notunuzu findeks üzerinden ilk seferde ücretsiz daha sonrada ise 5 tl karşılıgında yapabilirsiniz.

 3. Cumhur der ki:

  Bankalar üzerindede kolaylıkla sorgulama işleminizi yapabilirsiniz ve puanınızı öğrenebilirsiniz.

 4. Dalay der ki:

  KBB puanınızı sorgulamak için cep telefonu satıcılarındanda sorgulama yapabilirsiniz.

 5. Dalya der ki:

  Kredi puan kurumunu bankalar üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz bu puanınız her türlü işlemlerinizde gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir