Kredi Sicil Temizleme

Ticari işletmeler ve ticaretli uğraşan kişiler kadar günümüzde artık bireysel kullanıcılar için de kredi sicili büyük önem taşımaktadır. Bankaların ortak çalışmaları sonucu kurmuş oldukları Findeks sistemi üzerinden artık tüm bankalar tek bir ortak ekran üzerinden sadece kimlik numarası girilerek kişilerin kredi geçmişlerine yani kredi sicil bilgilerine ulaşabilmektedir.

Ulaşılan bu bilgiler kişinin yaptığı her yeni kredi başvurusu sürecinde değerlendirme amaçlı olarak kullanılmakta olup kredi onayı alınması kişinin sicilinin seviyesine bağlıdır. Bu nedenle kredi sicili kötü olan kişilerin mutlaka kredi sicil temizleme işleminde bulunmaları gerekmektedir. Ancak geriye dönük olarak kişinin eski sicilini silmesi mümkün değildir.

Geçmiş dönemde kişiler kara listeden çıkmak için dilekçe yazmak yeterli olurken yine kara liste yasal süresi olan sürenin dolmasının ardından kişiler yeniden kredi çekme hakkına sahip oluyordu. Günümüzde ise bankalar kendi veritabanlarında bu bilgileri sakladıkları için ne yazık ki kara listeye bir kere girenler bir daha bu sicillerini temizleme imkanı yakalayamamaktadır.

Kredi sicilini temizlemek için yapabileceğiniz tek şey ise bundan sonrasında ki davranışlarınızda çok dikkatli olmaktır. Banka hesabı açmak, bu hesaptan otomatik ödeme talimatı vermek, tüm nakit işlemlerinizi hesabınızın üzerinden gerçekleştirmek ve alışverişlerinizi bu hesaba ait bankamatik kartınızı adeta bir kredi kartı gibi kullanarak yapmak sicilinize olumlu olarak yansıyacaktır.

Bu yazı Bankalar, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir