Kredi Sicili Affı Hangi Dönemlerde Gerçekleştirilir?

Kredi kartının sunmuş olduğu taksitlendirme imkanı sayesinde tüketiciler tarafından en çok tercih edilen bankacılık ürünüdür. Kredi kartları büyük avantaj ve alışveriş imkanı sunması nedeniyle son dönemlerde çoğu kişi birden fazla kredi kartına sahiptir. Birden fazla kredi kartı kullanan müşterilerin bazı püf noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkat edilmediği takdirde bazı dezavantajlarla karşılaşmak mümkündür. Kredi kartlarının aylık kullanımı sonrasında borcun tamamını ya da asgari tutarını ödemesi gerekir. Borcun ödenmemesi durumunda yapılan harcamalar sonucunda bireyler birtakım sorun yaşayabilir.

Değerli okuyucularım kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi ve ödemelerin uzun vadede yapılmaması halinde merkez bankası bu durumları kayıt altına alır. Kayıt altına alınan bu bilgiler kara liste olarak tanımlanır. Adı kara listede yer alan bireyler günlük hayatında olumsuz durumlar ile karşılaşabilir. Ayrıca gelecek dönemlerde de finansal faaliyetler konusunda kısıtlamalar yaşanabilir. Merkez Bankası dışında Kredi kayıt Büroları ve Bankalar Denetleme Kurumu da kara listede yer alan bireyleri kayıt altında tutar. Kredi Kayıt Bürosu ve bankaların havuzlarında toplanan bu bilgiler borçların ödenmemesi durumunda birtakım engellemeler yürürlüğe girmektedir. Kara listeden adınızın silinmesi ve bankacılık faaliyetlerinden tekrar yararlanılabilmesi için belli bir sürenin dolması gerekmektedir. Ancak belli dönemlerde Merkez Bankasının çıkardığı aflar sayesinde kredi sicilinin düzelmesi mümkündür. Geçmiş dönemlerde milyonlarca kişi bu aflardan yararlanmıştır.

Bazı dönemlerde ise kredi kartı borcu bulunan kişilere af çıkarılmaktadır. Sicil affının sağlanması için devletin belirlediği süre içerisinde borçlarının tamamının kapatılması gerekmektedir. Mevcut borcun tamamının ödenmesi ve sürenin aşılmaması şartı ile kara listede bulunanlara af çıkmaktadır. Fakat bu süre zarfında borcunu ödemeyenler hala kara listede kalmaya devam etmektedir.

Değerli okuyucularım kredi affının nasıl gerçekleştirildiğini yukarıda sizler için açıklamaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Sicil affı sürekli çıkarılmadığı için, harcamalarınızı  dikkatli yapmanızda yarar var. Adınızın olası bir kara listeye yazılması durumunda tüm borçlarınızı kapatmak için çaba göstermelisiniz. Çünkü adınızın kara listede olması demek bankacılık faaliyetlerinin kısıtlanması anlamına gelmektedir.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Sicili Affı Hangi Dönemlerde Gerçekleştirilir? için 8 cevap

 1. Halil der ki:

  Kredi affından yararlanmak için bankamla görüştüğümde zor bir aşamadan geçmiştim.

 2. Ece der ki:

  Malesef kredi kartı borcumdan dolayı sicilim bozuldu ve af beklemekteyim.

 3. Sertap der ki:

  Türkiye’de kredi sicili temizlemek için af beklemek çok uzun bir süre ve umarım kısa sürede gelmesi beklenmektedir.

 4. Altan der ki:

  Af dönemleri genellikle kolay kolay olmamaktadır ve bu konuda sıkıntı yaşamaktayız.

 5. Altay der ki:

  Af dönemlerinde kredi notumuz sıfırlanıyor ve çok dikkatli olmamız gerekiyor.

 6. Aral der ki:

  Af dönemlerinden yararlandığınızda dikkatli olmalısınız ve kara listeye tekrar düşmemek için iyi karar vermenizde fayda var.

 7. Arcan der ki:

  Sicil affından herkes yararlanamamaktadır. Bu konuda bankanıza danışmanızda fayda var.

 8. Arda der ki:

  Sicil affından yararlanırken dikkatli olmanızda her zaman fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir