Kredi Sicili Bozuk Olan Kişiler Nasıl Kredi Temin Eder?

Bankaların ürün ve hizmetlerinden yararlanabilmek için belirlenmiş olan koşulların ve kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bankalar tarafından talep edilen bu hususların tamamını yerine getirmediğiniz durumda tüm kredi kartı ve kredi müracaatlarınız olumsuz sonuçlanacaktır. Başvurulan ürünlere karşılık öncelikle bireyin kredi notu dikkate alınmaktadır. Risk gurubunda yer almayan müşteri ve kurumların müracaatlarında ikinci bölüme geçilerek gelir durumu incelenmektedir.

Değerli okuyucularım kredi sicili bozuk olan bireylerin banka ürünlerini kullanması gerçekten kolay değildir. Çünkü banka bu tür kişilerle uğraşmaktan kaçınır. Geçmiş dönemlerde kullanılan kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin geri ödemeleri kişinin kredi notunu belirler. Düzensiz yapılan kredi kartı ve kredi ödemeleri, geciktirilen borçlar kredi notu üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Borçların 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda ise takip süreci başlamış olur. Bu kişilerin sicilleri olumsuz yönde etkilenmektedir.

Olumsuz kredi kayıtlarına sahip olan kişiler veya kurumlar takibe alınır ve sicilleri negatif yönde ilerler. Kara listeye dahil olan kişilerin minimum 5 yıl boyunca adı kara listede yer alır. Mevcut borçları ödemesi halinde bile bu kişilerin bankacılık faaliyetlerine kısıtlamalar gelmektedir. Bu durumun sonucunda başvurulan bankacılık ürünlerinden direkt olarak olumsuz yanıt alınmakta ve hangi koşul olursa olsun bankacılık hizmetlerinden yararlanması mümkün değildir. Fakat bankalar arasındaki rekabetin artması ve müşteri potansiyellerini arttırmak istemesi nedeni ile kredi sicilinde sorun olan kişilere bazı bankalar kredi verebilir.

Kredi Kayıt Bürosu sicili kötü olan kişilere kredi vermemekte ve birtakım koşulları yerine getirmesi istenmektedir. Öncelikle kredi başvurusu sırasında kredi tutarına göre uygun kefil istenmektedir. Kefil olarak gösterilen kişinin tüm şartları sağlaması durumunda kredi başvurusuna olumlu yanıt verilmektedir. Ayrıca ipotek ya da teminat karşılığında da bireylere kredi verilebilir.

Değerli okuyucularım yukarıda belirtilen durumla karşılaşmak istemeyen bireylerin kredi kartı ve kredi borçlarına sadık olması gerekmektedir. Ancak böyle bir olayla karşılaşan kişilerin de birtakım şartları yerine getirmesi gerekir. Kara listede bulunan kişiler için yukarıda yer alan açıklamaların faydalı olmasını umuyorum.

 

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kredi Sicili Bozuk Olan Kişiler Nasıl Kredi Temin Eder? için 8 cevap

 1. Aslı der ki:

  Malesef Türkiye’de sicili bozuk olan kişiler kolaylıkla kredi kullanamamaktadır.

 2. Alican der ki:

  Kredi kurumu malesef sicili bozuk kişilere kredi imkanı sağlamamaktadır.

 3. Ezgi der ki:

  Sicili bozuk olan kişiler bazı bankalar tarafından kefilli olarak kredi çekmemize yardımcı olabiliyor.

 4. Arel der ki:

  Kredi sicili bozuk olan kişiler kolay yolla malesef kredi kullanamazlar.

 5. Argun der ki:

  Kredi kullanıcak kişilerin sicili bozuk olduklarında kefil bulmaları gerekmektedir.

 6. Arif der ki:

  Genellikle bu tarz sorun yaşayan kişiler kredi kullanamazlar bu konuda bazı bankalar destek vermektedir.

 7. Arkan der ki:

  Siciliniz bozuksa eğer kredi kullanmak için ipotekli olarakta başvuru yapmanızda fayda vardır.

 8. Arkut der ki:

  Bankaların bu konudaki tutumunu merkez bankası desteklemektedir ve imkansızlaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir