Kredi Sicili Bozuk Olan Kişilere Kredi İmkanı Hangi Koşullarda Sağlanır Mı?

 

Değerli okuyucular, bankaların hizmet ve ürünlerinden yararlanabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bankalar ve finans kuruluşları tarafından talep edilen bu koşullar yerine getirilmediği taktirde tüm kredi kartı ve kredi başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır. Aksi bir durum söz konusu olursa olumlu yanıt alınmaktadır. Başvuru esnasında öncelikli olarak müşterilerin kredi nou dikkate alınmaktadır. Riskli grupta yer almayan kişi ve kurumların başvurusunda ikinci aşamaya geçilir ve gelir durumları incelemeye tabi tutulur.

Geçmiş dönemlerde kullanılan kredi kartı ve kredi borçlarının geri ödemeleri ve ödeme disiplinleri bireylerin kredi notunu etkilemektedir. Düzensiz yapılan kredi kartı harcamalarından sonra ödemelerinde düzensiz yapılması kredi notunu olumsuz yönde etkileyecektir. Borçların minimum 90 gün süre zarfında ödenmemesi demek bireylerin takip sürecine girdiğine işarettir. Bu kişilerin sicilleri çok uzun süreliğine kontrol altına alınmaktadır. Kara liste uygulamasına dahil olan kişiler borçlarını ödeseler dahi 5 yıl boyunca finansal kuruluşlar ve banka ile çalışmaları askıya alınacaktır. Yapılan kredi kartı ve kredi başvurularına direkt olarak olumsuz yanıt verilmektedir. Fakat bankaların rekabet ortamı içerisinde varlığını sürdürebilmesi için sicilinde sorun olan kişilere dahi kolaylıklar sağlandığı bilinmektedir. Kredi Kayıt bürosu ve Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınan düşük kredi notu sahipleri, kredi başvuru esnasında uygun koşulları sağlayan kefil bulmak zorundadır. Kefil olarak gösterilen kişinin tüm şartları sağlaması durumunda kredi kartı ve kredi başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır. Ayrıca bazı bankalar ipotek ve teminat karşılığında da kredi imkanı sağlamaktadır.

Değerli okuyucular yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler dahilinde sicili düzgün olmayan vatandaşlara nasıl kredi ve kredi kartı temin edilebileceğini açıklamaya çalıştık. Umarım bu bilgiler bankalar ile olan iletişiminizi daha da güçlendirir. Fakat bilinçsiz yapılan kredi kartı harcamaları ileri ki dönemler için pahalıya mal olabilir. Bu nedenle kredi borçlarınızı gününde ödemeye gayret edin. Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemeniz kredi notu üzerinde olumlu etki yaratmayacaktır. Kart borcunu öderken mümkün mertebe borcun tamamını yatırmaya özen gösterin.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir