Kredinin Reddedilme Nedenleri Nelerdir?

Bankaların en çok kazanç sağladıkları kalemleri kredi paketleridir. Ancak her ticari işletmede olduğu gibi bankalarda para kazanmak adına gereksiz riskler üstlenmezler ve geri ödemesinde sorun yaşayacaklarını düşündükleri kredilerin onayını vermek istemezler. Bankalara yapılan her kredi başvurusu ilgili departman tarafından incelenmekte ve başvuru yapan kişi değerlendirmeye alınarak kredi başvuru sonucu için karar verilmektedir.

Yapılan kredi başvurusunun reddedilmesi durumu da söz konusu olabilmektedir. Peki, kredinin reddedilme nedenleri nelerdir? Kredi başvurusunun reddedilme nedenleri arasında ilk sırayı kredi notu ortalaması almaktadır. Bankalar artık kurdukları ortak ekran üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilmekte ve müşterilerinin kimlik numaraları üzerinden ulaştıkları bu not ortalamasına göre kredi kullanma yeterliliği hakkında fikir edinmektedir.

Düşük kredi notu ortalaması kişinin kredi kullanamaması anlamına gelir. Özellikle de yüksek tutarlı ya da uzun vadeli kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka daha yüksek kredi notu ortalamasına sahip olması gerekir. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin öncelikle kredi notu sorgulaması yaparak kredi notu ortalamalarına öğrenmeleri ve buna göre kredi başvurusunda bulunmaları gerekir. Kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum diyen kişiler için öne sürülen kredi red nedeni ise kişinin maaşının aylık ödemesi gereken kredi tutarını karşılayamamasıdır.

Bu yazı Bankalar, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Taşıt Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir