Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

Nakit ihtiyacı duyan kişiler, bu ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi kullanmak isterler. Ancak nakit sıkıntısı bazı durumlarda, kişinin bir bankada kullanmış olduğu krediyi öderken ortaya çıkması mümkün olabilmektedir. Doğan nakit ihtiyacı, zaten bir bankaya kredi borcu olan kişinin, aynı bankadan ya da farklı bir bankadan ikinci bir kredi çekme düşüncesini ortaya çıkarmakta ve kişinin kredisi devam eden kişi ikinci krediyi çekebilir mi? Sorunu sormasına neden olmaktadır.

Bankalar, kredi taleplerini değerlendirirken, kredi kullanmak isteyen kişinin düzenli bir gelirinin olup olmadığını, gelir durumunun talep ettiği krediyi geri ödemeye yetip yetmeyeceğini ve kredi notunun yüksek olup olmadığını değerlendirmeye alırlar. Ödemelerini düzenli olarak yapmayan, yasal takibe alınmış borcu olan ve buna benzer nedenlerle kredi notu düşük olan kişilere, düzenli geliri olmayan, aylık geliri, kredi tutarını geçen kişilerin kredi talepleri, bankalar tarafından reddedilecek ve bankalar tarafından kredi kullanmalarına izin verilmeyecektir.

Bankalardan ikinci krediyi kullanmak isteyen kişilerin kredi talepleri değerlendirilirken de, aynı kriterler göz önünde bulundurulacak ve şartları uygun olmayan kişilerin ikinci kredi talepleri onaylanmayacaktır. Bankaların ikinci kredi taleplerinde baktıkları ilk şey, kişinin kredi notudur. Kişinin ödemekte olduğu kredide ya da kullanılan kredi kartlarında herhangi bir ödeme gecikmesi yaşanmıyorsa, yapılan düzenli ödemeler nedeniyle, ikinci krediyi kullanmak için başvuru yapan kişinin zaten kredi notu yüksek olacaktır.

Bankaların ikinci kredilerin onaylanmasında dikkate aldıkları en önemli konulardan bir tanesi de, ikinci kredinin ödeme tutarının, kişinin aylık gelirini geçip geçmeyeceğidir. Bankalar bu konuda değerlendirme yaparken, kişinin aylık gelirinden, aylık giderleri düşer ve kalan kısmın ikinci krediyi ödeyip ödeyemeyeceğini sorgularlar. Eğer, kredi başvurusu yapan kişi ile ilgili bu konuda bir tereddüt oluşursa, banka ikinci kredi başvurusunu onaylamayacaktır.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir