Merkez Bankası Kara Liste Sildirme

Bankacılık sektöründe yoğun tartışmalara neden olan kara liste uygulaması yaşanan tartışmalara rağmen devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından kayıtları tutulan Negatif Nitelikli Ferdi Kredi ve Kredi Kartı Riskleri listesi ülkemizde halk arasında kara liste olarak anılmaktadır. Bu listenin oluşturulma amacı borcunu ödemeyen kişilerin belirlenmesi ve bankaların bu kişilere kredili ürün kullandırırken buna göre karar vermesini sağlamaktır.

Merkez Bankası Kara Listesi 

Bankalara olan borçlarını ödemeyen ya da ödeme konusunda gecikmeye düşen kişilerin isimleri Merkez Bankası tarafından Negatif Nitelikli Ferdi Kredi ve Kredi Kartı Riskleri listesine yani kara listeye kaydedilir.

Bu listede olan kişilerin isimleri ise yeni belirli periyodlar dahilinde ülkemizde hizmet veren tüm bankaların veri tabanlarına düzenli olarak aktarılır. Ancak sanılanın aksine Merkez Bankası kara listesi sabit bir liste değildir ve bu listede yer alan kişiler yasal süre sonunda borçlarını ödeyerek bu listeden silinir.

Kara Listeden Çıkma

Bu listeye giren, borcunu ödeyen ve kara listeden çıkma dilekçesi veren kişilerin isimleri belirlenen yasal süre sonunda kara listeden silinir. Ancak bu listede yer alan kişilerin bankaların listesinden silinip silinmeyeceği her bankanın kendi takdiridir. Yani Merkez Bankası kara liste affı çıksa ya da kişi borcunu ödeyerek kara listeden çıkmak için gerekli adımları atsa dahi bankanın listesinden çıkmak için yapabileceği hiçbir şey yoktur. Bu nedenle mümkün olduğunca bankaya olan borçlar düzenli ödenmeli, borçtan dolayı yasal takip altına girmekten kaçınılmalıdır.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir