Neden Kredi Kullanamıyorum?

Eşyaları yenilemek, tatile çıkmak, borçları kapatmak ve evlenmek gibi farklı pek çok isteğe bağlı olarak duyulan nakit para ihtiyaçları için pek çok kişinin ilk tercihi kredi kullanmaktır. Artık kolay kredi veren bankaların sayı olarak büyük artış göstermesi, bankaların kredi faiz oranları için indirime gitmesi ve farklı ödeme seçenekleri sunmaları kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin sayı olarak artmasına neden olmaktadır.

Neden Kredi Alamıyorum?

Bankaların kolay kazanç elde etmelerini sağlayan krediler bireysel kullanıcıların da daha rahat bir şekilde nakit ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda kişinin kredi kullanması ne yazık ki mümkün değildir. Kredi başvurusu reddedilen kişiler “neden kredi kullanamıyorum?” sorusunun yanıtını aramaktadır. Peki bankalar neden kredi vermez?

  • Kredi başvuru formu dolduran kişinin ilk olarak kredi notu sorgulaması yapılmaktadır, Düşük kredi notu ortalaması olan kişinin kredi kullanımına kesinlikle izin verilmez. Özellikle de yüksek riskli kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları mümkün değildir.
  • Aylık gelirin kullanılmak istenen kredi tutarı ile dengeli olmaması da kredi red nedenleri arasında yer almaktadır. Kişinin kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesi belgelenebilir gelirinin yarısını aşmamalıdır. Örneğin asgari ücretle çalışan bir kişinin kredi ödemesi aylık olarak en fazla 650 lira olmalıdır.
  • Kara listeye girmek ya da kara listede olmak asla kredi onayı alınmayacağı anlamına gelir. Kişi kara listeden çıkmak için yasal süre olan 5 seneyi doldursa dahi kredi onayı alamaz.
  • İşsiz olmak ya da gelir belgesiz çalışmak durumlarında da kredi kullanılamaz.
  • Kredi kullanmak isteyen kişilerin kesintisiz olarak aynı iş yerinde en az 3 ay çalışıyor olması gerekir. Bazı bankalarda bu süre 6 aya kadar uzamaktadır.

Bu yazı Bankalar, İhtiyaç Kredisi, Kredi Kampanyaları, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir