Onaylanan Krediyi Çekmemek

Bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin başvurularını değerlendirerek belirli kriterlere göre tercihte bulunmaktadır. Aranılan kredi başvuru şartları için yetersiz bulunan kişilerin kredi başvuruları reddedilirken uygun bulunan kişilere ise kredi onayı verilmektedir.

Kredi Başvurusunda Ön Onay Ne Demek?

Kredi başvuru formu doldurmak isteyen kişilerin çoğu şubelerden şahsen başvuruda bulunmayı tercih ederken günümüzde internetten kredi başvurusu ve SMS ile kredi başvurusu imkanları da bankalar tarafından sunulmaktadır.

Şahsen şubelerden yapılmayan tüm kredi başvurularında bankanın müşterisine onay vermesi durumunda o kredi ön onaylı kredi olarak kabul edilir. Yani kredi başvurusu banka tarafından kabul edilmekle beraber bankanın sizden istediği evraklar ile şahsen kredi ön onay mesajı ile banka şubesini ziyaret etmeniz durumunda kredinizi kullanma hakkınız bulunmaktadır.

Krediden Cayma Hakkı 

Kredi başvurusunda bulunan ve kredi onayı alan kişilerin krediden cayma hakkı bulunmaktadır. Yani onaylanan krediden vazgeçme hakkı bulunmakla beraber bazı bankalar bu durumda müşterilerinden kredi onay sürecinde yapmış oldukları işlemler için masraf talebinde bulunmaktadır.

İmzalanan kredi başvuru formu içerisinde böyle bir madde bulunuyorsa kesinlikle bu tutarı ödemeniz gerekir. Ancak ön onaylı kredi paketlerinde böyle bir sözleşme imzalanmadığı için kişinin krediden vazgeçtiği için ücret ödemek zorunda değildir.

Onaylanmış Konut Kredisi İptali 

Konut kredisinin iptali ise onay sürecinde farklı işlemler yapıldığı için daha değişik ele alınmaktadır. Konut kredisi iptal edilse de bankanın yaptırmış olduğu ekspertiz ücreti gibi giderlerin ödemesi yapılmak zorundadır.

Bu yazı Kredi Kampanyaları, Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir