Sıfır Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli, Dezavantajları Nelerdir?

Hayatta bir şeylerin sahibi olmak isteyen kişilerin en önemli hedeflerinden biride kendi evinin sahibi olmaktır. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin öncelikle belirli bir birikime ulaşmaları gerekirken ardından satın alacakları konuta karar vermeleri gerekir. Son yıllarda özellikle de konut projeleri üreten firmaların sayı olarak artmaları sıfır konut satışı rakamlarının da yükselmesini sağlamaktadır.

Sıfır Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut satışlarında sorulması gereken en önemli konu kesinlikle konutun iskanı bulunup bulunmadığıdır. İskansız konut satışı yapılabilmekte olup konutun iskanının olmaması ruhsatsız araba satın almaya benzer. Yine iskan çıkarmak için sizden ek ücretlerin talep edilmesi ya da iskan olmadığı için pek çok abonelik esnasında sorunların yaşanması söz konusu olabilmektedir. Yine konutun lokasyonu, konutta kullanılan malzemelerin kalitesi ve fiyatın uygunluğu mutlaka araştırılması gerekenler arasında yer almaktadır.

Sıfır Konut Tapu Masrafı ve Vergisi 

Sıfır konutlarda vergi nedeni ile genelde müteahhitler konutun değerini daha düşük gösterdikleri için istenilen tutarlarda konut kredisi kullanımı mümkün olmamaktadır. Değer tam gösterildiği durumlarda da konut satışı tapu masrafı son derece yükselmektedir. Yine sıfır konutlarda doğalgaz aboneliği, elektrik aboneliği ve su sayacı taktırma gibi yeni aboneliklerin açılmasında masraf aboneliğin devir alınmasından çok daha fazla olduğu için daha fazla para ödenmesine neden olmaktadır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir