Sıfır Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun sıfır olması çoğu zaman kredi notu sorgulaması yapılan kişinin daha önceki 5 yıllık süreci kapsayacak şekilde kredi kartı ya da kredi kullanmamasından kaynaklanan bir sorundur. Ya da bu ürünleri kullanan ancak ödemelerini yapmadıkları için borç nedeni ile takibe düşmek olarak ta bilinen kara listeye girmek ne yazık ki kredi notunu sıfırlayan büyük bir hatadır. Peki, sıfır kredi notu nasıl yükseltilir?

Öncelikle kara listedeyken kredi almak kesinlikle mümkün değildir. Kara listeye girmek bankalardan kırmızı kalem yemek anlamına gelmekte olup bu listeye giriş tarihinizi takip eden 5 yıllık süreçte kredi kullanımı kesinlikle mümkün değildir. Ancak düşük kredi notu ortalaması ile kredi kullanamayan kişiler bu durumda kredi notunu yükseltme taktikleri uygulayarak kredi skoru ortalamalarını yükselterek kredi kullanma şanslarını arttırabilir. Sıfır kredi notunu yükseltmek için sırası ile bunları yapmanız yeterli olacaktır.

  • Bankada vadesiz hesap açtırın ve bu hesaba bağlı olan bir bankamatik kartı alın.
  • Fatura ödemesi, kira ödemesi, özel okul taksiti gibi tüm düzenli ödemeleriniz  için bu hesaptan talimat verin ve ödemelerinizi mutlaka aksatmadan buradan düzenli olarak gerçekleştirin.
  • Hesabınıza sık sık para yatırın ve para çekin. Hesapta sürekli bir nakit akışı olmasına özen gösterin.
  • Market alışverişleri, akaryakıt harcamaları gibi eskiden nakit olarak yaptığınız tüm harcamalar için bankamatik kartınızı kullanın.
  • 2-3 ay sonra banka size kredili mevduat hesabı açacaktır. Bu hesaptan belirli aralıklarla nakit çekin ve mutlaka en geç 10 gün sonra yatırın. Bankaya krediye ihtiyacım var ve kredi borcumu mutlaka zamanında yatırırım imajı çizmeye çalışın.
  • Düşük limitli bir kredi kartı başvurusunda bulunun ve kredi kartını her ay son limitine kadar harcayarak mutlaka son ödeme tarihini geçirmeden ödeyin.
  • En geç 4-5 ay sonra kredi notu ortalamanız kredi çekebilir seviyesine yükselecektir.

Bu yazı Kredi Notu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir