Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim?

Bankalar için önemli olan kredi kullanmak istiyorum diyen müşterilerinin sigortası olup olmaması değil aylık belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olup olmadığıdır. Bu nedenle düzenli bir gelir elde eden ve bu geliri belgeleyebilen kişilerin sigortasız kredi kullanmasına izin verilmektedir.

Ancak “sigortam yok kredi çekebilir miyim” sorusunu soran kişinin mutlaka bir gelirinin bulunması gerekir. Aksi halde kredi kullanımına izin verilmez. Yani çalışmayana kredi veren bankalar dahi olsa her bankanın aradığı ortak özellik kredi başvuru formu dolduran kişinin bir gelir belgesi gösterebilmesidir. Bu tıpkı sizinde çalışmayan bir kişiye borcunu ödeyemeyeceği endişesi yaşayarak borç vermemek istemenize benzer.

Sigortasız çalışan kişilerin bankalara sunabileceği gelir belgeleri arasında ilk sırada maaş yazısı bulunur. Maaş yazısı ile kredi veren bankalar için önemli olan müşterisinin bir gelir belgeleyebilmesidir. Ancak işverenler Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bir denetlemede sorun yaşamamak adına bu belgeyi vermek istememektedir. Aynı sorun ne yazık ki yüksek maaşla çalışmasına rağmen asgari ücret ile çalışıyor gibi gösterilen kişilerde de yaşanmaktadır.

Bu yazı Bankalar kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir