Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar

Günümüzün hayat şartlarında herkesin zaman zaman acil olarak nakit ihtiyacı doğabilmektedir. Bu durumda birçok insanın nakit ihtiyacını çözebilmek için ilk düşündüğü, bankalardan kredi kullanmak olmaktadır. Bankalardan kredi kullanmak için bazı şartların yerine getirilmiş olması, başvurulan kredinin onaylanması anlamında, kredi başvurusu yapan kişi açısından büyük önem taşımaktadır.

Bankalardan sorunsuz bir şekilde kredi kullanmanın ilk temel şartı, kredi notudur. Bankalar kullandırdıkları kredinin geri ödemesinde sorunlar yaşanmasını engellemek için, kredi notunu büyük ölçüde önemsemektedirler. Çünkü kredi notu, kredi kullanmak isteyen kişinin, mali durumundan, ödeme alışkanlıklarına kadar birçok konuda bankaya bilgi verecektir.

Bankalar ayrıca kredi kullanmak isteyen kişilerin, bir iş yerinde en az 6 ay sigortalı olarak çalışması şartını da aramaktadırlar. Bir iş yerinde sigortalı olarak en az 6 ay süreyle çalışmayan kişilere ya da sigortası olmayan kişilere bankalar kredi vermek istemeyecektir. Çünkü, getirilen bu sınır, kredi kullanmak isteyen kişinin düzenli bir işinin ve gelirinin olduğunun göstergesidir. Düzenli bir gelire ve işe sahip olmayan kişilerin, kullandıkları kredinin ödenmesinde sıkıntıya düşeceği gerçeği, bankaların kişiye kredi kullandırmamasına neden olmaktadır.

Sigortalı olmasına karşılık 6 ay sigortalı olma şartını sağlamayan ya da ev hanımları, öğrenciler ya da sigortasız çalışanlara bankaların kredi kullandırması düşük bir ihtimal olmakla birlikte, imkansız da değildir. Bu şartı sağlamayan kişilerin, bazı şartları yerine getirmesi durumunda, tutarın düşük olmasına karşılık, kredi kullanmaları mümkün olabilmektedir.

Sigortasız kişiye kredi veren bankalar, adına kayıtlı bir gayrimenkul ya da menkul mala sahip olan sigortasız kişilere kredi vermektedirler. Ayrıca çalışmasa bile kişinin kira geliri gibi düzenli bir gelire sahip olması da, bankaların sigortasız kişilere kredi vermesini kolaylaştıran bir etken olmaktadır.

Bu yazı Krediler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir