Sigortasız Kredi Çekilebilir Mi?

Kredi kullanan kişilerin yüksek kredi masrafları ödemelerine neden olan sigortalar kredi kullanmak istiyorum diyen kişileri en çok zorlayan konular arasında yer almaktadır. Aslında yapılan her sigorta banka kadar kredi kullanan kişinin de çıkarlarını korumaktadır. Ancak ülkemizde ne yazık ki yaşayan pek çok kişinin sigortanın önemini idrak edememesi ve bankaların kendi sigortacılık şirketleri üzerinden fahiş fiyatlarla poliçeler düzenlemesi bu konuda pek çok sorun oluşmasına neden olmaktadır.

Öncelikle sigortasız krediler veren bankalar olduğu bilinmelidir. Ancak bu kredi paketleri genelde kredi notu yüksek, ödemelerini hiçbir zaman aksatmayan ve bankanın kendi kredi ürünlerini kullandırmak istediği kişilere özel olarak düzenlenmektedir. Örneğin Denizbank sigortasız kredi kullandırmakta olup buradaki önceliği daha önce ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorum diyen ancak hiç bu bankayı tercih etmeyen kişilere kredi kullandırmaktadır.

Konut kredilerinde hayat sigortası ise daha karmaşık bir durumdur. Bilindiği üzere ülkemizde yeni yapılan düzenlemeler kapsamında en fazla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilirken konut kredisi için 120 ay vadeli konut kredisi en çok tercih edilen vade olsa da 20 yıl vadeli konut kredisi kullanımı dahi mümkündür. Yani konut kredileri aslında ihtiyaç kredileri ile mukayese edilemeyecek kadar daha uzun vadeli ve daha yüksek tutarlı kredi paketleridir.

Bu nedenle konut kredisinde gerek bankanın gerekse de krediyi kullanan kişilerin yüklendikleri risk çok daha fazladır. Bu nedenle konut kredisinde hayat sigortası bankalar tarafından zorunlu tutulmaktadır. Burada bankanın amacı konut kredisi kullanan kişi vefat ederse geride kalan konut kredisi borcunu sigorta şirketinden karşılamaktır. Bu aslında en az banka kadar konut kredisi kullanan kişinin de lehine olan bir uygulamadır ve bu sayede mirasçılarına borç kalmasını engeller.

Bu yazı Bankalar, İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir