Takibe Düşen Kredi Kullanabilir Mi?

Bankalara olan kredi borçları ve kredi kartı borçları gibi borç tutarlarının belirlenen zamanlarda ödenmesi durumunda banka borcun tahsilatı için avukatlarını devreye sokar. Yaşanan bu duruma takibe düşmek denilmektedir. Peki, takibe düşen kredi kullanabilir mi ve takibe düşenlerin kredi notu ne olur?

Banka tarafından kişi hakkında yasal takip başlatılması ne yazık ki bu kişinin kredi notunu son derece olumsuz bir şekilde etkiler ve kredi notu deyim yerindeyse dibe vurur. Kişinin yasal takip altındayken borcunu taksitlendirerek ödemeye başlaması da çok bir şey fark ettirmez. Yani banka size son uyarıyı yaptıktan sonra gerçekleştireceğiniz ödemelerin banka için pek bir önemi yoktur. Çünkü kişi bunu yaparak kara liste adı verilen bankalara borcunu ödemeyen kişilerin isimlerinin yer aldığı bir listeye kayıt edilir ki kara listeye girenlere kredi en az 5 yıl boyunca asla verilmez.

Bu nedenle takibe düşenlere kredi kullandırımı takibe düştükleri yılı takip eden 5 sene içerisinde kesinlikle mümkün değildir. Burada bankaların amacı müşterilerinin borçlarını ödemezlerse yaşayacakları sıkıntıları göstererek göz dağı vermek istemeleri ve bu sayede diğer müşterilerinin borçlarını düzenli ödemelerini sağlayabilmektir. Takibe düşen banka borçları ödenmediği takdirde bu süre ömür boyu olarak devam eder.

Bu yazı İhtiyaç Kredisi, Kredi Notu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir