Tamamına Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bilindiği üzere konut kredisi kullanmak isteyen kişilere bankalar satın almak istedikleri konutun ekspertiz tarafından belirlenen değerinin yüzde 70’ine kadar kredi onayı verebilmektedir. Yani 100 bin liralık konut satın almak isteyen kişiler en fazla 70 bin liraya kadar kredi kullanabilmekte en az 30 bin lira peşinata sahip olmak zorundadır. Ancak belirli kriterlere sahip olan kişilere tamamına konut kredisi veren bankalar da bulunmaktadır.

Tamamına konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin tek başına yüksek kredi notu ortalamasına sahip olmaları ya da aylık gelir belgelerinin yüksek olması yeterli değildir. Bunun yanı sıra mutlaka kişinin yasal olarak tamamına konut kredisi kullanabilmek adına ikinci bir tapuyu bankaya teminat olarak sunması gerekir.

Yani konut kredisinin hepsini kullanmak isteyen kişilerin satın almak istedikleri konutun tapusunun yanı sıra aynı zamanda ikinci bir taşınmazın tapusunu da teminat olarak göstermeleri istenir. Bunun haricinde kalan tüm başvurularda asla kredi kullanılmak istenen konut tutarının tamamına kredi çıkarılması söz konusu değildir. Kişinin kredi notu ve aylık gelir tutarı yüksek ise bu durumda eksik kalan tutar için ihtiyaç kredisi kullanmaları mümkündür. Ancak ihtiyaç kredisinde en uzun vade 36 ay olduğu için bu durumda ödeme sıkıntısı yaşanma riski yüksektir.

Bu yazı Konut Kredisi kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir