Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Yaşadığımız dönemde artık pek çok insan, ihtiyaç duyduğu ürünlere kısa yoldan ve çabuk ulaşmak için banka kredilerini tercih etmektedirler. Eski dönemlere göre faiz oranlarının daha düşük olması, bu tercihte en büyük paya sahip olsa da insanların sabırsızlığı ve para biriktirme beceriksizliği de onları bu tercihe itmektedir. Düşük faizli kredilerden faydalanmak isteyen bazı kişiler de ellerinde yeterli paraları olsa bile bunu kullanmamak için yine banka kredisi çekmektedirler. Hatta pek çok kişi henüz çekmiş olduğu kredinin ödemesi bitmeden yeni kredi talebinde bulunmaktadır. Çekilen kredilerin başında ise, yüksek maliyetleri sebebi ile konut ve taşıt kredileri gelmektedir.

Taşıt kredisi nasıl çekilir? Şartları nelerdir?

Taşıt kredisi en çok tercih edilen kredi türlerinden birisidir. Satın alınmak istenen aracın banka tarafından noter aracılığı ile rehin alınmasına karşılık kredi verilmektedir. Araç kredilerinde az da olsa bankalar arasında farklılık bulunabilmektedir. Satın alınacak aracın yaşı bu noktada önem kazanmaktadır.

Bazı bankalar 5 bazıları ise 7 yaşına kadar olan araçlara kredi imkanı sağlamaktadırlar. Yine aracın kasko değerine göre belirli bir oranda kredi verilmekte ve sıfır kilometre bir araç ise en yüksek oranda kredi çekilebilmektedir. Araç kredilerinde satın alınacak aracın ruhsat fotokopisi ile beraber eğer sıfır araç ise satışı yapan firmadan proforma fatura ve diğer kredilerde olduğu gibi kredi çekecek kişinin gelir belgesi ve SGK hizmet dökümü gerekmektedir.

Taşıt kredilerinde faiz oranları kaçtır?

Taşıt kredileri, karşılığında rehin alınan bir kredi olduğu için normal kredilerden daha düşük faiz oranı ile kullandırılabilmektedir. Bankaya göre faiz oranları değişse de çok fazla bir fark bulunmamaktadır. Günümüzde taşıt kredisi faiz oranları 1,10 ile 1,29 arasındadır. Yine bazı bankalar uzun süre çalıştıkları müşterilerine özel faiz oranları verebilmektedirler.

Bu yazı Krediler, Taşıt Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir