Taşıt Kredisi Mi, İhtiyaç Kredisi Mi Kullanmalıyım?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler bu aşamada hangi kredi paketini tercih etmeleri gerektiğine karar vermekte zorlanmaktadır. Özellikle de 48 ay vadeli kredi kullanmak istemeyen kişilerin ihtiyaç kredisi paketlerinden de yararlanma imkanlarının bulunması karar vermeyi zorlaştırmaktadır. Peki, taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi kullanılmalıdır?

Burada önemli olan kişinin kredi kullanacağı dönemde bankalar tarafından sunulan kredi kampanyaları için karşılaştırma yapmaları ve bu sayede en uygun olan kredi seçeneğini belirleyebilmektir. Örneğin şu anda geçerli olan Garanti Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı olarak yüzde 1.37 uygulanırken, Garanti Bankası taşıt kredisi için uygulanan kredi faiz oranı ise yüzde 1.44 olarak uygulanmaktadır. Yani bu faiz oranları ile 20 bin lira kredi kullanıldığını varsayarsak taşıt kredisi kullanıldığında ödeme tutarı 751 lira olurken ihtiyaç kredisi kullanılır ise 742 lira olmaktadır.

Burada kişi karar verirken belirleyici olan bir diğer önemli etken ise kişinin kredi kullanmak istediği krediyi geri ödeme vadesidir. Çünkü ihtiyaç kredisinde vade sınırlaması 36 ay olarak uygulanırken 48 ay vadeli kredi ise günümüzde taşıt kredisi ve konut kredisi paketlerinde kullanılmaktadır. Taşıt kredisinde aracın ruhsatına rehin konurken rehinsiz taşıt kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Aracın ruhsatına rehin konması hem rehin konulurken hem de borç para bittikten sonra rehin kaldırma yazısı için ücret ödenmesini gerektirdiği için kredi dosya masrafları taşıt kredisi için çok daha yüksek olarak uygulanmaktadır.

Bu yazı İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir